دولت اکوادور : پناهندگی آسانژ بلند مدت است

ویکی لیکس,آسانژ

تهران ، ایرنا - همزمان با دومین سالگرد پناه بردن جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس به سفارت اکوادور در لندن ، این کشور امریکای لاتین قول داد که تقاضای پناهندگی وی بلندمدت باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کیتو ، ˈ ریکاردو پاتینو ˈ وزیر خارجه اکوادور گفت : توافقنامه های بین المللی و قانون اساسی اکوادور هردو این مفهوم را دارند که تحویل دادن شخصی که تقاضای پناهندگی اش از سوی یک کشور پذیرفته شده ˈ کاملا غیر ممکن ˈ است .

پاتینو تاکید کرد که حتی در صورت روی کار آمدن یک دولت جدید هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. انتخابات ریاست جمهوری بعدی اکوادور قرار است سال 2017 برگزار شود.

آسانژ نخستین بار در 19 ژوئن 2012 به سفارت اکوادور پناهنده شد تا مانع از استردادش به سوئد شود.

این هکر سابق استرالیایی که اکنون 42 سال دارد نگران آن است که این استرداد بهانه ای برای انتقال وی به امریکا باشد که در آن ویکی لیکس با انتشار سلسله اسناد محرمانه دولتی باعث خشم مقامات شد.

انگلیس از دادن یک گذرگاه امن به آسانژ برای بیرون رفتن از سفارت خودداری کرده و هزینه هنگفتی برای اتخاذ تدابیر امنیتی تمام وقت کرده است .

یک سال پیش ، دولت های اکوادور و انگلیس موافقت کردند یک گروه کاری برای یافتن یک راه حل در مورد اختلاف خود تشکیل دهند ولی هیچ نشانه ای از پیشرفت مشاهده نشد.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N347211