بیست و دومین همایش اقتصاد عربی در لبنان برگزار شد

همایش اقتصاد عربی,تمام سلام

بیروت – ایرنا – بیست و دومین دوره همایش اقتصاد عربی روز پنجشنبه با شرکت 600 تن از مقامات ، سرمایه گذاران و بازرگانان 14 کشور عربی و غیرعربی در بیروت پایتخت لبنان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، « تمام سلام» نخست وزیر لبنان در این همایش با اشاره به آثار سوء ناامنی براقتصاد لبنان بویژه صنعت گردشگری آن گفت که اولین ماموریت دولتش بازگرداندن امنیت به لبنان بود و تا حدود زیادی در این زمینه به موفقیت دست یافته است.

این همایش را مجموعه ای عربی با عنوان « گروه اقتصاد و کار» سالانه در پایتخت یک کشور عربی برگزار کرد.

نخست وزیر لبنان خاطرنشان کرد که بیروت آماده می شود مرحله جدیدی از برنامه امنیتی در آن به اجرا گذاشته شود تا جلوی اخلال های امنیتی گرفته و اوضاع آن تثبیت شود.

تمام سلام به دو پرونده پناهجویان سوری و گاز ونفت لبنان اشاره کرد و گفت که حل این دو پرونده به بهبود وضعیت امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی لبنان منجر خواهد شد.

نخست وزیر لبنان درعین حال تصریح کرد : خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری لبنان و عدم توانایی مجلس لبنان برای انتخاب رییس جمهوری مشکلات این کشور را بیشتر کرده است اما ما تلاش می کنیم بر این مشکلات فایق آییم.

وی با بیان اینکه « دولت لبنان به مسئله اقتصادی بویژه تشویق برای سرمایه گذاری اهمیت زیادی قائل است »، اظهار داشت: درک می کنیم که ماموریت اصلی ما اصلاحات اداری است تا زمینه حرکت سرمایه گذاری خارجی و داخلی بویژه لبنانی های مقیم خارج در لبنان فراهم شود.

تمام سلام ، تحرکات برای تصویب قانون مشارکت بین دو بخش عمومی و خصوصی را از دیگر اقدامات دولت لبنان برای رونق اقتصادی در این کشور خواند و گفت: تدابیری ویژه برای تشویق فعالیت های صنعتی و کشاورزی اندیشیده شده است.

نخست وزیر لبنان روند فعالیت های بخش بانکی لبنان را به عنوان یکی از ستون های اصلی اقتصادی این کشور موفقیت آمیز خواند.

« جبران باسیل » وزیر امور خارجه سوریه هم با تشریح وضعیت سیاسی و اقتصادی لبنان گفت که برای بهبود اوضاع لبنان باید بزودی خلاء های سیاسی پر و بویژه رییس جمهوری جدید در اسرع وقت انتخاب شود.

وی آمارهای رشد اقتصادی لبنان را که صندوق بین المللی پول بین یک و نیم تا 2 درصد اعلام کرده است، قابل پذیرش ندانست و خواستار حل ریشه ای مشکلات و موانع موجود بر سر راه رونق اقتصادی لبنان شد.

باسیل ، کسری بودجه لبنان را حدود 4 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که انتظار می رود این کسری به بیش از 5 میلیارد دلار برسد.

«رئوف ابوزکی » رییس اجرایی مجموعه برگزار کننده این همایش هم تاکید کرد که بحران های در منطقه بویژه بحران سوریه به اقتصاد کشورهای عربی ضربه زده است.

وی گفت که جهان عرب از جمله لبنان نیاز دارند برای شکوفایی و رونق اقتصادی این بحران ها بزودی پایان یابند.

ابوزکی افزود: ما منتظر هستیم که صلح ، امنیت و ثبات به همه کشورهای عربی بویژه سوریه همسایه عزیز و شریک بزرگ لبنان بازگردد و معتقدیم که روابط تاریخی دو کشورمی تواند زمینه ای باشد تا شرکت های لبنانی در بازسازی سوریه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه بانک جهانی هزینه بازسازی سوریه را 150 میلیارد دلار اعلام کرده است، خاطرنشان کرد که لبنان باید بسرعت در زمینه بهره برداری از منابع نفت و گاز خود در دریای مدیترانه اقدام کند.

ابوزکی تصریح کرد: می توان گفت که این همایش آغازی برای بازگشت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به لبنان است و امیدواریم در فصل گردشگری اتباع این کشورها به لبنان سفر کنند.

چند تن از شرکت کنندگان هم تاکید کردند که کشورهای عربی با مشکلات فزاینده اقتصادی، واردات بی رویه و فروش خام منابع نفتی و گازی، افزایش فقر و بیکاری مواجه هستند و به وحدت اقتصادی بیش از وحدت سیاسی نیاز دارند.

خاورم ** 1324
کد N347162