اوباما :

نظامیان آمریکایی هرگز به عراق باز نمی گردند

تحرکات داعش در عراق‬

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر خارجه این کشور به منطقه اعلام کرد نظامیان آمریکایی هرگز برای جنگ با داعش به عراق بازنخواهند گشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد آمریکا آماده اعزام شماری از مشاوران امنیتی خود به عراق است که ممکن است تعداد آنها به 300 نفر برسد، اما نظامیان آمریکایی هرگز برای جنگ به عراق بازنخواهند گشت، ولی ما به نیروهای عراقی برای جنگ با گروههای افراطی کمک خواهیم کرد.

اوباما گفت اخیرا کشتی های جنگی خود را در نزدیکی عراق مستقر کردیم و تجهیزات جنگی خود را آماده کرده ایم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنیم.

وی افزود ما در صورتی که ضرورت اقتضا کند با هماهنگی عراقی ها درباره ضربات نظامی به گروههای افراطی تصمیم خواهیم گرفت.

اوباما گفت آمریکا تلاشهای دیپلماتیکی با رهبران عراق و اعراب برای برقراری صلح در عراق انجام خواهد داد و جان کری در تلاش برای حل بحران عراق به منطقه خواهد رفت.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت هیچ حل نظامی در عراق که آمریکا بخواهد به آن روی بیاورد، وجود ندارد ، ولی می توانیم دست به تلاشهای دیپلماتیک بزنیم و از نیروهای عراقی برای اخراج داعش حمایت کنیم.

باراک اوباما با نادیده گرفتن دخالتهای گسترده برخی کشورهای عربی همسایه عراق و حمایتهای گسترده آنها از تروریستهای تکفیری تنها گفت کشورهای همسایه باید به حاکمیت عراق احترام بگذارند.