اوکراین ادامه ترانزیت گاز روسیه به اروپا را تضمین کرد

سیاسی

مسکو-ایرنا- وزیر انرژی و صنایع معادن اوکراین در نامه ای به کمیسر انرژی اتحادیه اروپا ،ترانزیت گاز روسیه از طریق کشورش به مقصد اروپا را تضمین کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه وزارت انرژی و صنایع معادن اوکراین، یوری پرودان روز پنجشنبه در نامه خود به گونتر اتینگر کمیسر انرژی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: اوکراین برای تامین شرایط ترانزیت بدون وقفه گاز از طریق این کشور به کشورهای اروپایی تلاش خواهد کرد.

وی اضافه کرد: تا زمانی که امکانات تکنولوژیک برای این کار وجود داشته باشد به ترانزیت گاز به مقصد اروپا ادامه خواهیم داد.

وزیر انرژی و صنایع معادن اوکراین به کمیسر انرژی اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا گروهی را برای کنترل ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین به کشورهای اروپایی به این کشور اعزام کند.

پرودان افزود: این اقدام امکان خواهد داد تا از انجام تعهدهای اوکراین برای ترانزیت گاز از طریق این کشور به کشورهای اروپایی اطمینان حاصل شود.

اوکراین حدود نیمی از گاز صادراتی روسیه به کشورهای اروپایی را ترانزیت می کند.

روسیه از سه روز پیش به دلیل عدم پرداخت بدهی 3 و نیم میلیارد دلاری گازی این کشور از طرف اوکراین، صادرات گاز را متوقف کرده است و از سرگیری تحویل گاز به کی یف را به تسویه کامل بدهی مشروط کرده است.

این مساله باعث احساس خطر از امکان ایجاد وقفه در ترانزیت گاز از طریق اوکراین شده است و مقامهای روس احتمال برداشت غیرقانونی گاز از شبکه ترانزیت گاز به اروپا توسط اوکراین را مطرح کرده اند.

اروپام/2242**518 ** 1917
کد N347075