یونسکو قتل دو خبرنگار روسی در اوکراین را بشدت محکوم کرد

اوکراین

نیویورک –ایرنا- سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی سازمان مللˈ یونسکوˈ روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای کشته شدن دو خبرنگار روس را که حین انجام وظیفه در جریان نا آرامی های شرق اوکراین جان خود را از دست دادند، بشدت محکوم کرد.

به گزارش ایرنا ، ایرینا بوکووا مدیر کل سازمان یونسکو در این بیانیه از طرفین درگیری ها در اوکراین خواسته است تا به وضعیت غیر نظامی خبرنگاران احترام بگذارند و از هدف قرار دادن آن ها خود داری کنند.

بوکووا گفته است که نقش این حرفه بویژه در زمان تنش ها و نا آرامی ها نقشی با اهمیت و حیاتی است و نیروهای رسانه ها با به خطر انداختن جان خود جزییات با اهمیتی از درگیری ها را جمع آوری و ثبت می کنند تا سیاستمدران و نهاد های بین المللی بتوانند با استفاده از این جزییات جهت خاتمه بخشیدن به این تنش ها تلاش کنند.

مدیر کل یونسکو از مسئولان دولت اوکراین و سایر نیروهای درگیر خواسته است تا در چهار چوب پروتکل کنوانسیون ژنو به کارکنان این حرفه اجازه بدهند تا در شر ایطی امن و بی خطر به وظایف خود عمل کنند.

سازمان یونسکو نام دو خبرنگار کشته شده در روز سه شنبه را ایگور کورنلیوک و انتون وولوشین نام برده و اضافه کرده است که با کشته شدن این دو ژورنالیست شمار خبرنگارانی که از ماه ژانویه تا کنون جان خود را در ناآرامی های اوکراین از دست داده اند به 5 نفر رسیده است.

اروپام 2253 **1908 ** 1917
کد N347054