حسینی بوشهری:هنر روحانیت آن بود که در مبارزات سیاسی نیز به میدان آمدند

ايران,مراجع تقليد,حوزه علميه

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، گفت: آیت الله فاضل در ابعاد علمی، سیاسی و اخلاقی دارای شخصیتی برجسته بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم،آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری در مراسم رونمایی از کتاب «آیت‌الله فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک»، با اشاره به فعالیت مرکز اسناد اسلامی اظهار کرد: مرکز اسناد اسلامی پس از انقلاب کاری سترگ و بزرگ در مورد معرفی شخصیت‌های مبارز و انقلابی انجام داد.

وی تصریح کرد: کتاب آیت‌الله فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک بخشی از مبارزات سیاسی این شخصیت بزرگ را نشان می‌دهد که طبق اسناد به دست آمده از ساواک تدوین شده است.

وی درباره علت این‌که چرا برخی از شخصیت‌های بزرگ در تاریخ می‌درخشند؟ گفت: اگر در تاریخ نام پیامبر(ص)، ائمه اطهار(ع) و برخی از بزرگان دینی می‌درخشد و در تاریخ ماندگار شده‌اند برای این است که زندگی‌شان، مبارزات‌شان، سکوت‌شان و تلاش علمی‌شان همه در جهت رضای خدا بوده است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: هر چیزی که پیوسته و وابسته به خدا باشد ماندگار خواهد بود و مهم‌ترین علت ماندگاری چنین شخصیت‌هایی این است که دین مهم‌ترین دغدغه آن‌هاست؛ چنان‌که معصومان در روایات آورده‌اند که اگر رفتار ما همانند شما بود از ستون دین و از درخت ایمان چیزی باقی نمی‌ماند.

وی در مورد شخصیت علمی و سیاسی آیت‌الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: ایشان همواره در راه رضایت خدا گام بر می‌داشت و دغدغه دین داشت و در طول زندگی خود فعالیت‌هایی داشتند که هنوز هم به طور کامل گردآوری نشده است.

وی با تاکید بر جایگاه روحانیت در مکتب تشیع اظهار کرد: روحانیت شیعه دارای تاریخی درخشان است که در ابعاد مختلف اجتماعی و سیاسی به جامعه خدمت کردند؛ آن‌گونه که هر جا نهضتی به ثمر نشسته است روحانیت در کنار مردم بوده است.

این عضو خبرگان به برخی از این نهضت‌ها در طول تاریخ شیعه اشاره کرد و گفت: نهضت‌هایی همچون نهضت تنباکو، ملی شدن صنعت نفت و یا نهضت انقلاب اسلامی همگی در سایه روحانیت تحقق یافت؛ زیرا روحانیون، حوزه‌های علمیه را تنها به مراکزی آموزشی و درس و بحث تبدیل نکردند بلکه هنر روحانیت آن بود که در مبارزات سیاسی و حرکت‌های اجتماعی نیز به میدان آمدند.

وی در مورد مبارزات سیاسی آیت الله فاضل لنکرانی نیز تصریح کرد: ساواک در مکاتبات خود در زمان تبعید آیت الله لنکرانی به مطالبی اشاره کردند که نشان از آینده درخشان این عالم بزرگوار داشت.

وی افزود: ایشان با بیانی جذاب و گیرا آن‌گونه به تدریس علوم دینی می‌پرداخت که او را مدرس فاضل می‌دانستند و چنان شاگردانی تربیت کرد که در عرصه‌های مختلف درخشیدند همچنین ایشان صلاح جامعه را در نظر می‌گرفت و طبق آن در نهضت‌های اسلامی شرکت و حتی تبعید و شکنجه در زندان‌های رژیم را تحمل کردند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در پایان با تقدیر از تدوین کتاب آیت الله فاضل لنکرانی به روایت ساواک اظهار کرد: امام خمینی(ره) بر این باور بود که سیاست و دیانت از هم جدا نیست و شخصیت‌هایی همچون فاضل نیز با این تفکر گام برمی‌داشتند.

انتهای پیام

کد N346839