نخست وزیر ترکیه نسبت به عواقب حمله هوایی احتمالی آمریکا در عراق هشدار داد

حمله

تهران - ایرنا - نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد: حملات هوایی احتمالی آمریکا علیه شبه نظامیان داعش در عراق می تواند به غیرنظامیان آسیب جدی وارد کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از استانبول، «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه در پاسخ به سوال خبرنگاران در آنکارا در مورد احتمال وقوع حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه نظامیان داعش در عراق گفت: آمریکا با موضع فعلی اش و همچنین اظهارنظری ای قبلی، انجام چنین حملاتی را به عنوان اقدامی مثبت نمی بیند.

اردوغان گفت: شبه نظامیان و عوامل داعش در میان مردم و غیرنظامیان خود را پنهان می کنند. اگر حملات هوایی آمریکا در عراق رخ دهد، می تواند منجر به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شود.

این هشدار نخست وزیر ترکیه در حالی مطرح شده است که به دنبال پیشروی های شبه نظامیان داعش در عراق و ناتوانی نیروهای امنیتی این کشور برای عقب راندن این شبه نظامیان، گمانه زنی ها در مورد حمایت آمریکا از ارتش عراق مطرح شده است.

هنوز دولت اوباما تصمیم گیری قطعی در مورد حمله به گروه تروریستی داعش نگرفته است، اما واشنگتن اعلام کرده که نیروی زمینی به عراق اعزام نمی کند.

پیش از این، «هوشیار زیباری» وزیر امور خارجه عراق گفته است دولت بغداد به طور رسمی از آمریکا درخواست کمک به منظور انجام حملات هوایی علیه گروه های تروریستی در عراق کرده است.

«باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه سران کنگره را در جریان تحولات عراق قرار داد و به بررسی گزینه های مرتبط با کمک امنیتی به عراق در جنگ با گروه تروریستی داعش پرداخت.

رسانام**9234**1545
کد N346645