رئیسی در روسیه: تاسیس گروه‌های تکفیری و سلفی مسلحانه حلقه‌های زنجیر نظام سلطه‌اند

معاون اول قوه قضاییه که در راس هیاتی جهت شرکت در چهارمین همایش بین‌المللی قضایی سنت پترزبورگ به روسیه سفر کرده است، در مسکو با شیخ راویل عین‌الدین، رییس شورای مفتیان روسیه، مسوولان مراکز اسلامی روسیه، رییس آکادمی علوم قضایی مسکو و جمعی از صاحب نظران و روزنامه نگاران مسلمان روس دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در دیدار با شیخ راویل عین‌الدین با تاکید بر ضرورت وحدت بین مسلمانان جهان اظهار کرد: راهبرد دشمنان اسلام تفرقه‌افکنی است و امروز حفظ وحدت میان مسلمانان و ارتباط و گفت‌وگو بین مسلمانان می‌تواند زمینه هر گونه تفرقه و اختلاف را از بین ببرد و پیوندها را تقویت کند.

رئیسی با محکوم کردن برخی اقدامات خشن و افراطی که به اسم اسلام در برخی کشورهای اسلامی انجام می‌شود و چهره منفی از اسلام به جهان معرفی می‌کند، گفت: این اعمال خشونت‌آمیز مناسبتی با اسلام ندارد، اسلام دین رحمت و مهربانی و روابط دوستانه بین انسان‌هاست.

شیخ راویل عین‌الدین نیز در این دیدار، ضمن تشکر از تلاش ایران در تقویت روابط بین مسلمان ایران، روسیه و جهان گفت: ما همواره خواستار توسعه روابط دو کشور در تمام زمینه‌ها از جمله فرهنگی و دینی هستیم.

رییس شورای مفتیان روسیه از جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سازمان‌های اسلامی در روسیه از جمله سازمان زنان مسلمان و اعزام داوران به مسابقات قرآن کریم و هم‌چنین مشارکت در نمایشگاه بین‌المللی محصولات حلال روسیه تشکر و قدردانی کرد.

معاون اول قوه قضاییه ایران در ملاقات با رییس آکادمی علوم قضایی روسیه نیز با اشاره به سیستم تربیت قاضی در دانشگاه علوم قضایی و دیگر دانشگاه‌های ایران، بر همکاری‌های دانشگاهی در زمینه علوم قضاء و تبادل استاد بین دانشگاهای دو کشور و برگزاری کنفرانس و نشست‌های مشترک حقوقی تاکید کرد و ایجاد یک کرسی در خصوص علوم قضایی اسلامی در آکادمی مذکور را پیشنهاد کرد که مورد استقبال طرف روس قرار گرفت.

هم‌چنین در نشست رئیسی با روزنامه‌نگاران مسلمان روسیه وی با اشاره به جایگاه و اهمیت قوه قضاییه در ایران و تبین اسلام ناب محمدی و تفاوت آن با اسلام آمریکایی به وضعیت اقلیت‌های مذهبی و حقوق آن‌ها در ایران اشاره کرد و جهت همکاری با مسلمانان روسیه اعلام آمادگی کرد.

برخی از روزنامه‌نگاران مسلمان روس نیز با اشاره به وجود نداشتن اطلاعات کافی در روسیه در مورد ایران و تاثیر منفی آن بر ذهنیت مردم، اظهار کردند برای از بین بردن این فضا باید تبلیغات و اطلاع‌رسانی بیش‌تری شود .

معاون اول قوه قضاییه ایران هم‌چنین شامگاه سه‌شنبه در دیدار با جمعی از علما و اندیشمندان مسلمان روسیه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، از ترویج اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی به عنوان راهبرد اصلی دشمنان امت اسلامی در برهه کنونی یاد کرد.

رئیسی گفت: رسانه‌های جریان سلطه در راستای این سیاست، محتوایی را اعم از خبر و محصولات تلویزیونی و سینمایی تولید می‌کنند که در آن چهره‌ای متوحش از اسلام مهربان به مردم جهان نشان داده شود.

او با بیان این که دشمنان اسلام به دلیل آگاهی از عظمت این دین آسمانی، اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی را ماموریت خود قرار داده‌اند افزود: آن‌ها در این راستا برای تشدید و بزرگ‌نمایی اختلافات جزیی مذاهب و فرق اسلامی تلاش می‌کنند و در این راستا گروه‌های تکفیری و سلفی را در بین مسلمانان ایجاد می‌کنند.

وی از رعب‌افکنی داعش در عراق به عنوان نمونه‌ای از این گونه اقدامات نام برد و اظهار کرد: اختلاف‌افکنی بین مسلمانان جهان و حرکت زشت رسانه‌یی دشمن علیه اسلام و ایران و تاسیس گروه‌های تکفیری و سلفی مسلحانه همه حلقه‌های زنجیر نظام سلطه‌اند.

معاون اول قوه قضاییه ایران با اشاره به تلاش ایران در راستای تقریب مذهب اسلامی و آزادی عمل کامل اقلیت‌های دینی در ایران، ادامه داد: با این که شمار اقلیت‌های دینی ساکن ایران به اندازه‌ای نیست که آن‌ها در مجلس نماینده داشته باشند اما قانون اساسی ایران بستری فراهم کرده است که نمایندگان آنان در مجلس شورای اسلامی ایران حضور داشته باشند.

او با اشاره به روابط گرم و صمیمی و برادرانه اقلیت‌های دینی ساکن ایران با هموطنان مسلمان خود تشریح کرد: اقلیت‌های دینی در ایران در انجام آیین‌های مذهبی و احوالات شخصی خود آزادند و تهران تنها جایی در دنیاست که در یکی از خیابان‌های آن مسجد، کلیسا، کنیسه و آتشکده در کنار هم قرار دارند.

وی با اشاره به تلاش دشمنان ایران اسلامی برای تحریک اقلیت‌های مذهبی ساکن ایران در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: آنان در این مدت همواره به دنبال تفرقه‌افکنی در میان ملت ایران بوده‌اند و ما نیز در این مدت در مسیر خود مصمم‌تر شده‌ایم که همین امر شکست‌های بیش‌تری را بر دشمنان تحمیل کرده است.

رییسی در تبیین اهمیت اتحاد مسلمانان برای مقابله با نقشه‌های شوم دشمنان اضافه کرد: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز دارد و پرچمدار این امر مهم نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

او با بیان این که هر گونه اقدام تفرقه‌افکنانه میان مسلمانان آب در آسیاب دشمن ریختن است افزود: امروز برای رفع هر گونه اختلاف احتمالی میان مسلمانان باید به سمت حرکت‌های تقریبی و نه تکفیری پیش رفت.

وی ادامه داد: ایران اسلامی دست همه مسلمانان را به گرمی می‌فشارد و ما امیدواریم که گفت‌وگوها و تعاملات میان پیروان مذهاب و فرق اسلامی برای تقویت وحدت در امت اسلامی روز به روز تقویت شود.

معاون اول قوه قضاییه ایران در این نشست هم‌چنین به سوالات حاضران درباره قانون اساسی و قوانین و مقررات قضایی ایران پاسخ گفت.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز در این نشست با اشاره به روابط سیاسی عمیق ایران و روسیه و مواجهه دو طرف با فرصت‌ها و تهدیدهای مشترک از نقش مسلمانان روسیه در این زمینه قدردانی کرد.

او گفت: وظیفه مسلمانان در این برهه زمانی حساس هم از جهت تقویت وحدت میان خود و هم از منظر تعامل و گفت‌وگو با دیگر ادیان آسمانی بسیار سنگین و تعیین کننده است.

وی افزود: گفت‌وگو میان فرق و مذهب اسلامی مختلف به ویژه مسلمانان ایران و روسیه می‌تواند دستاوردهای فراوانی برای جهان اسلام و نیز روابط دو کشور به دنبال داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با مسیحیت ارتدوکس نیز گفت‌وگوهای منظمی دارد که تازه‌ترین دور آن در هفته‌های آینده در تهران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N346573