روحانی:در رفع مشکلات فقط چشم به دولت ندوزیم، ببینیم خودمان چه کرده‌ایم

حسن روحانی,دولت یازدهم

رییس جمهور گفت: دولت مجری است و باید قانون را پیاده کند و وظایفی دارد که باید به آن عمل کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دومین روز سفر استانی خود به استان لرستان در دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان این استان گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور بزرگ و تاثیرگذار در منطقه و جهان است.

وی با اشاره به سخنان مطرح شده از سوی علما، ایثارگران و برگزیدگانی که در این جلسه سخنرانی کردند، اظهار کرد: البته جای سخنرانی یک خانم خالی بود. معمولا ما وقتی در جمع فرهیختگان حضور پیدا می‌کنیم یکی از خانم‌ها نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود می‌پردازد؛ ولی امروز این اتفاق نیفتاد. به هر حال نیمی از جمعیت کشور ما خانم‌ها هستند. امروز در دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، عرصه‌های مدیریتی و در جاهای مختلف الحمدلله خانم‌های ما حضوری فعال دارند.
وی با بیان این‌که «ما الگوهای بزرگی مانند حضرت زهرا(س) و زینب کبری(س) داریم» گفت: این بزرگان هم برای زنان و هم برای مردان ما الگو هستند.
به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: من وقتی به حوزه علمیه قم رفتم اولین استادم از لرستان بود و در پایان سطح هم آخرین استادم از دیار لرستان بود.
رییس‌جمهور با اشاره به پرورش علمای بزرگی در استان لرستان گفت: مرحوم آیت‌الله بروجردی صاحب سبک در فقه، رجال و همچنین اداره حوزه و سیاست حوزه بودند و ایشان شخصیتی بودند که توانستند تقریب بین مذاهب اسلامی را ایجاد کنند و از عناصری که موثر بودند که ایشان به قم بیایند، مرحوم امام خمینی(ره) بود. امام در این زمینه مصر و مقدم بودند.
وی همچنین به علمای دیگر این استان از جمله مرحوم آیت‌الله طاهری اشاره کرد و گفت: لرستان سرزمین علم، ادب و فرهیختگی است و من در حیرت هستم که این استان با این همه استعداد در زمینه‌های مختلف از جمله استعداد کشاورزی این همه آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری و طبیعی و دیگر استعدادها و توانمندی‌ها در آن نرخ بیکاری بالاست. اشکال این است که ما چشم به دولت دوخته‌ایم و می‌گوییم دولت بیاید این مشکل را برطرف کند و این کار را انجام دهد. باید بگوییم خودمان چه کار کرده‌ایم و باید چه بکنیم. باید خودمان را باور کنیم.
وی با بیان این‌که «علما و اندیشمندان حوزه بار ترویج دین و علم را بر عهده دارند»، ادامه داد: روحانیت همیشه مرجع مردم بوده است و مردم مسائل خودرا با کمک علما حل می‌کردند و این نعمت بزرگی است که خداوند به روحانیت داده است. روحانیت محبوبیت خود را از ائمه اطهار علیه‌السلام و پیامبر اسلام (ص) گرفته است. همه افتخار ما این است که مروج و مبین قرآن مجید و سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار باشیم. روحانیت جایگاه بسیار بلندی دارد و اگر گفته می‌شود که در استان لرستان آسیب‌های اجتماعی زیاد است، باید برویم در خانه روحانیت و بپرسیم چرا؟
رییس‌جمهور ادامه داد: امام جمعه محترم خرم‌آباد گفتند که استان لرستان هزار طلبه دارد. با این میزان حضور عالم دینی، دانشجوی دینی و مدرس، این بار رسالت و مسئولیت بر دوش آن‌هاست و این سوال هست که چرا باید آسیب‌های اجتماعی و مشکلات زیاد باشد. این مسائل بر دوش روحانیت است. البته این به این معنا نیست که دولت وظیفه‌ای ندارد. دولت نیز وظایفی دارد و باید به آن عمل کند ولی اساس کار شما هستید و دولت خادم مردم است.
وی با بیان این‌که «دولت مجری است و باید قانون را پیاده کند و وظایفی دارد که باید به آن عمل کند» گفت:‌ اما اساس وظیفه بر دوش همه ماست بخصوص فرهیختگان و شما باید توجه داشته باشید که بار مسئولیت شما از مردم عادی سنگین‌تر است. من از شما درخواست می‌کنم که بیشتر به صحنه بیایید و بررسی کنید که مشکلات مردم را چگونه می‌توان حل کرد.
وی با بیان این‌که «استعداد در این استان وجود دارد و از طرف دیگر تعداد صاحب‌نظران، فرهیختگان و علما در این استان بالاست» گفت: همان‌طور که اشاره کردم این عزیزان باید احساس کنند که بار سنگین‌تری از مسئولیت بر دوش دارند. برای معنویت و اخلاق جامعه بار مسئولیت بر دوش علماست و این بار بسیار سخت و سنگینی است. آن‌ها مرزبان و مرزدار هستند. مرزدار و مرزبان مرزهای فرهنگی، اخلاقی، دینی و انقلابی جامعه هستند.
رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که «امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور بزرگ و تاثیرگذار در منطقه و جهان است» گفت: ایثارگران، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان بار بسیار سنگینی بر دوش دارند. این عزیزان در صحنه‌های مختلف انقلاب بخصوص در دفاع مقدس نقش‌های بزرگی را ایفا کرده‌اند و می‌دانستند چه راهی را انتخاب کرده‌اند. در واقع با آگاهی راه سختی را در پیش گرفته‌اند و با این فداکاری‌ها و ایثارگری‌ها کشور را در برابر تهاجم بیگانه حفظ کردند.
وی ادامه داد: دنیا در پشت متجاوزان قرار داشت و این ملت با بزرگواری و با کمک امام(ره) خود در برابر تهاجم بیگانگان ایستادند و مقاومت کردند. ما یک ملت تنها بودیم و با یک امامی که چون کوه ایستاده بود با دنیایی از عشق، ایمان و فداکاری و چه کار بزرگی را این ملت خلق کردند و چه حماسه‌ای را به وجود آوردند و هیچ‌گاه مردم ما خسته نشدند و در برابر دشمن سر تسلیم و تعظیم فرود نیاوردند.
وی خاطرنشان کرد: ما همه از جمله دولت وامدار خانواده ایثارگران هستیم البته علاوه بر وامدار بودن شرمسار آن‌ها نیز هستیم که نمی‌توانیم همه امکانات و خدمات لازم را که حق آن‌هاست به آن‌ها اعطا کنیم.
رییس‌جمهور با بیان این‌که «ان‌شاءالله ما از مشکلاتی که اکنون در کشور وجود دارد عبور می‌کنیم» گفت: یک سری مسائل دست به دست هم داد و مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد. البته من نمی‌خواهم به تاریخچه ایجاد این مشکلات اشاره کنم ولی ما باید از این مشکلات عبور کنیم. بار سنگینی به دوش داریم و باید این بار را به مقصد برسانیم.

/212

 

کد N346507