برنامه چین برای تخلیه کارگران این کشور از عراق

عراق93,عراق 93

پکن- ایرنا - روزنامه گلوبال تایمز چین روز پنجشنبه نوشت که بیش از یکهزار کارگر چینی در منطقه درگیری در شمال عراق که مورد هجوم گروه تروریستی و تکفیری داعش قرار گرفته است، فعالیت می کنند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه چینی نوشت: این کارگران در شمال عراق فعالیت می کنند و خانواده ها نگران وضعیت آن ها هستند.

گفته می شود بیش از 10 هزار کارگر و مهندس چینی در طرح های عمرانی عراق فعالیت می کنند.

گلوبال تایمز نوشت: میلیون ها نفر از داوطلبان عراقی اکنون برای پیوستن به نیروهای امنیتی و نظامی این کشور برای مبارزه با نیروهای داعش هجوم آورده اند.

به نوشته این روزنامه، در بخشی از عراق که به سرعت به تصرف نیروهای داعش درآمد بیش از یکهزار کارگر چینی فعالیت می کنند.

این روزنامه به نقل از حسین شهرستانی معاون نخست وزیر عراق نوشت بیش از دو میلیون نفر پس از پیام آیت الله علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق داوطلب حضور در میدان های جنگ و استقرار در موصل و تکریت برای مبارزه با شبه نظامیان داعش شده اند.

این روزنامه در ادامه با اشاره به عملیات ارتش عراق طی چند روز گذشته بر علیه نیروهای تروریستی داعش، نوشت: چین حضور قابل توجهی در بازسازی و بهره برداری از منابع عراق جنگ زده دارد و این عملیات چین اکنون تحت تاثیر قرار گرفته است.

یک تاجر چینی به این روزنامه گفت که بیش از یکهزار کارگر و مهندس چینی هم اکنون در حال کار بر روی یک پروژه نیروگاهی در سامرا هستند. در این منطقه درگیری بین نیروهای دولتی و گروه داعش رخ داده است.

قرارداد ساخت این نیروگاه سال 2012 میلادی با ارزش 292 میلیون دلار بین شرکت چینی و عراق امضا شد.

بنابراین گزارش نمایندگان دفتر این شرکت در بغداد تلاش کردند با یک فروند بالگرد به سمت محل اجرای این طرح پرواز و کارگران را نجات دهند، اما عملیات توسط نیروهای نظامی عراق در فرودگاه بغداد به دلیل نگرانی های امنیتی متوقف شد.

این منبع گفت: همسر یکی از کارگران که ارتباط وی از روز جمعه با شوهرش در این منطقه عراق قطع شده است، خواستار حمایت رسانه ها شد.

برخی رسانه ها پس از این گزارش گلوبال تایمز، اعلام کردند شرکت های عمده نفتی چین در حال برنامه ریزی برای تخلیه کارگران خود در منطقه ای از عراق هستند که مورد خشونت قرار گرفته است.

شبکه خبر آسیا در گزارش خود تعداد کارگران و مهندسان چینی که در طیف گسترده ای از طرح ها در عراق فعالیت می کنند را 10 هزار نفر اعلام کرد.

عراق پنجمین منبع واردات نفت چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان است و چین بزرگترین سرمایه گذار خارجی در بخش نفت عراق محسوب می شود.

آساق**1611
کد N346238