بیش از 220 هزار کارگر مهاجر کامبوجی، تایلند را ترک کردند

کامبوج

کوالالامپور- ایرنا - مقامات کامبوجی اعلام کردند پس از فشار دولت نظامی تایلند بر کارگران خارجی بیش از 220 هزار کارگر مهاجر غیرقانونی کامبوجی از ترس برخورد پلیس تایلند را ترک کردند.

به گزارش ایرنا، کارگران مهاجر کامبوجی که به صورت غیرقانونی به تایلند سفر می کنند در توسعه صنایع بزرگ این کشور نقش داشته اند، حکومت نظامی که از اول خردادماه حاکم این کشور شد هشدار داد کارگران خارجی غیرقانونی را بازداشت و اخراج می کند.

سفیر کامبوج در بانکوک و یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه تایلند روز سه شنبه هفته جاری در نشستی توافق کردند به ˈشایعهˈ سرکوب کارگران مهاجر کامبوجی پایان داده شود و خط تلفنی برای پرداختن به این مساله کارگران دایر کردند.

شبکه خبر آسیا روز پنجشنبه به نقل از ˈخینگˈ وزیر کشور کامبوج مدعی شد که حکومت نظامی تایلند موجب مرگ حداقل هشت کامبوجی و مشکلات اقتصادی برای دو کشور شده است.

ˈوانا پیچˈ یکی از مقامات مرزی کامبوج و تایلند نیز اعلام کرد از ششم تا 18 ژوئن ( 16 تا 28 خرداد) حدود 220 هزار کامبوجی از پست های بازرسی دو کشور عبور کرده اند.

براساس این گزارش شهرهای مرزی دو کشور به ویژه شهر ˈپویپتˈ کامبوج به دلیل هجوم مهاجران شلوع است و حدود سه هزار مهاجر کامبوجی عصر روز گذشته در کامیون های نظامی تایلندی و ماشین پلیس های وارد مرز شدند.

کارگران برخی کشورهای همسایه تایلند مانند کامبوج، لائوس و میانمار نقش کلیدی در صنایع این کشور به ویژه در بخش صنایع غذاهای دریایی، کشاورزی و ساخت و ساز دارند اما اغلب این کارگران مجوز فعالیت ندارند.

حکومت نظامی تایلند تمام کارگران خارجی که به صورت غیرقانونی در این کشور اقامت دارند را تهدید به دستگیری و اخراج کرده است.

دو میلیون کارگر خارجی در تایلند فعالیت می کنند که صدها هزار نفر از آن ها مجوز کار ندارند.

روند اخراج کارگران خارجی از تایلند می تواند بخش تولید این کشور را با مشکل مواجه کند و زمینه واردات بیشتر کالاهای چینی را به تایلند فراهم کند.

نخستین هیات تایلندی پس از کودتا اخیرا از چین دیدن کرد.

دولت های قبلی تایلند چشم خود را به روی کارگران غیرقانونی به دلیل رونق اقتصادی این کشور و تاثیر این کارگران در این رونق اقتصادی بسته بودند.

آساق**1611
کد N346040