وزیر آموزش و پرورش: فرهنگیان، سردمدار تحقق و انتقال فرهنگ به نسل آینده‎اند

وزیر آموزش و پرورش در نشست با فرهنگیان لرستان گفت: فرهنگیان در سال اقتصاد و فرهنگ سردمدار تحقق و انتقال فرهنگ به نسل آینده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دکتر فانی با بیان اینکه آموزش و پرورش مهمترین دستگاه هر کشور است، افزود: آموزش و پرورش زیرساخت‎های منابع انسانی کشور را تأمین می‌کند.

وی ادامه داد: دانش آموزانی که در مدارس تحت هدایت و رهبری معلمان هستند آینده کشور را می‌سازند بنابراین آموزش و پرورش سازمان توسعه پایدار است.

فانی اضافه کرد: آموزش و پرورش نهادی است که انتقال فرهنگ را از نسل گذشته به نسل آینده عهده دار است و مسئول خلاقیت و نوآوری است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در این وزارتخانه ارزشمند معلمین نقش ممتاز و کلیدی را بر عهده دارند، اظهار کرد:خوشحالیم که پرچمدار توسعه آموزش و پرورش و ارتقاء آن مقام معظم رهبری است.

وی افزود: ایشان در 17 اردیبهشت فرمودند هرگونه هزینه در آموزش و پرورش سرمایه‎گذاری است و هیچ نهادی به اندازه آموزش و پرورش برای کشور کارساز و موثر نیست.

فانی گفت: امیدواریم در دولت تدبیر و امید با حمایت های مقام معظم رهبری آموزش و پرورش بهتری را در کشور رقم بزنیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این وزارتخانه هم به لحاظ کیفی و هم کمی مهمترین و بزرگترین دستگاه کشور است، تصریح کرد: با حضور قریب به یک میلیون فرهنگی در این سیستم، بزرگترین دستگاه کشور هستیم.

وی ادامه داد: حضور 12 میلیون دانش آموز در 105 هزار مدرسه گویای این واقعیت است که هیچ دستگاه حاکمیتی در کشور به گرد آموزش و پرورش نمی رسد.

فانی بیان کرد: پرچم جمهوری اسلامی در مدارس دورترین نقاط کشور در اهتزاز است در حالی که ممکن است امواج رسانه ملی به این مناطق نرسد به همین دلیل مهمترین، بزرگترین و موثرترین دستگاه کشور آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: آموزش و پرورش در دولت یازدهم به دنبال ترمیم منزلت، شأن، جایگاه و معیشت مردم متناسب با شخصیت واقعی اوست.

وی گفت: ما معتقد هستم که گامهای اساسی در این زمینه برداشته شده اما کافی نیست.

فانی تصریح کرد: بحث رتبه بندی معلمین طبق ضوابط و صلاحیت آنها به شدت ارزیابی و دنبال خواهد شد چراکه وقتی ارزیابی صورت گیرد معلمان تلاش بشتری خواهند کرد و شایستگی های حرفه ای آنها افزایش خواهد یافت.

وزیر آموزش و پرورش افزود: رتبه بندی معلم دو هدف اصلی انگیزه و ارتقاء صلاحیت حرفه ای معلم را نشانه گرفته است که دو نکته کلیدی در مدیریت منابع انسانی آموزش و پرورش است و یقیناً با این طرح انقلاب بزرگی در آموزش و پرورش ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در راستای اجرای سند تحول بحث رتبه بندی را دنبال می کند، گفت: در کمیسیون اجتماعی دولت لایحه رتبه بندی مطرح و بخشی از آن به تصویب رسیده است اما برای اینکه مراحل قانونی خود را طی کند کمی زمان بر می‎برد.

فانی بیان کرد: به دنبال عنایت خاص به معلمان دوره ابتدایی هستیم و باید کاری کرد آنها انگیزه بیشتری برای تدریس داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به بحث استخدام فرزندان فرهنگیان، اظهار کرد: اولویت استخدام فرزندان فرهنگیان در آموزش و پرورش به جد دنبال خواهد شد چرا که فرزندان آنها نسبت به سایر اقشار برای استخدام در این عرصه مفیدترند.

وی افزود: با مشکل فضاهای آموزشی تخریبی نیز مواجهیم یک سوم فضاهای آموزشی مناسب نیست که امیدواریم با کمک دولت و مجلس بتوانیم همچون سال های گذشته اعتبار قابل توجهی بگیریم تا یک سوم باقیمانده را مقاوم سازی یا تخریب و بازسازی کنیم و فضای امنی برای دانش آموزان کشور فراهم کنیم.

فانی تصریح کرد: در سال های گذشته آموزش و پرورش با تخصیص 4000 میلیارد دلار موفق شد یک سوم فضاهای آموزشی را تخریب و بازسازی کند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: توجه به تجهیزات مدارس به روزرسانی تجهیزات هنرستان های فنی نیز دنبال خواهد شد.

وی گفت: در سمیناری که هفته گذشته با مدیران کل آموزش و پرورش و معاونین داشتیم برنامه‎های سال 93 قطعی و تا دو هفته آینده منتشر خواهد شد.

فانی اظهار کرد: بودجه دولت در سال 93 نسبت به 92، یازده درصد رشد داشته و این در حالیست که بودجه آموزش و پرورش از 26 درصد رشد برخوردار بوده و این نشان می دهد دولت محترم عنایت خاصی به آموزش و پرورش دارد.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید نظر رئیس دولت رسیدگی بیشتر و با کیفیت تر به آموزش و پرورش است.

وی گفت: ما معتقدیم تکیه صرف بر بودجه‎های دولتی مشکل آموزش و پرورش را حل نخواهد کرد.

فانی یادآور شد: تجربه 35 ساله من در امر آموزش و پرورش این را می گوید که جلب همکاری همه نهادها، مردم، اولیا، معلمین و دانش آموزان می تواند بخشی از مشکلات موجود را حل کند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: مردم را باید تشویق کرد تا در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه جلب مشارکت سایر وزارتخانه ها در این نهاد می تواند بخشی از مشکلات موجود را حل کند، گفت: باید از همه امکانات و پتانسیل های موجود در کشور برای ارتقای خدمات آموزش و پرورش استفاده کرد.

انتهای پیام

کد N345885