تأکید عبدالله بر لزوم توقف فوری شمارش آرا/ حامد کرزای در انتخابات بی طرف نبوده است

آسیا اقیانوسیه

عبدالله با تاکید بر لزوم توقف فوری شمارش آرا اعلام کرد که حامد کرزای در انتخابات بی طرف نبوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری بخدی، عبدالله عبدالله نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل خواستار توقف فوری شمارش آرا شد.

وی افزود: حامد کرزای در انتخابات بی طرف نبوده است، رئیس جمهوری افغانستان از ابتدا پروسه انتخابات و کارکرد کمیسیون را به نفع یک نامزد مشخص تنظیم کرده است و تا زمانیکه جواب مناسب از سوی کمیسیون انتخابات به تیم انتخاباتی وی داده نشود ناظران این تیم دیگر روند شمارش آرا را نظارت نخواهند کرد.

عبدالله گفت: ما می خواهیم پروسه شمارش آرا همین لحظه قطع شود و اگر ادامه پیدا کند انتخابات مشروعیتی ندارد. از سوی دیگر از آنجاییکه کمیسیون انتخابات به درخواست تیم اصلاحات و همگرایی پاسخ نداده روابطش با این کمیسیون به حالت تعلیق در آورده است.

وی تصریح کرد: در صورت تداوم روند شمارش آرا عواقب بد به دوش کسانی است که به آرای پاک مردم افغانستان احترام نگذاشته اند.

به گفته این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، صندوق های رای در شماری از ولایات کشور بدون اشتراک مردم در انتخابات پر شده است. در صورتیکه آرای تقلبی به رسمیت شناخته شده و وارد سیستم انتخاباتی شود در حق مردم افغانستان جفای بزرگی خواهد شد. چنین تقلب های گسترده و پر شدن صندوق ها اعتماد مطلق تیم انتخاباتی وی نسبت به کمیسیون انتخابات را از بین برده است.

عبدالله عبدالله همچنین ادعای پيشتازی اشرف غنی احمد زی از وی را یک دروغ محض و يک شوخی بی مزه خوانده است.

در همین حال "نادر محسنی" سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخابات افغانستان اعلام کرده است که تهدید، توزیع پول، تشویق به رای دهی به نفع نامزدی مشخص و مداخله نیروهای امنیتی در امر انتخابات و همچنین تخلف برخی کارکنان کمیسیون برگزاری انتخابات از مهمترین موضوعات شکایت های مطرح شده بوده و میزان شکایات در دور دوم انتخابات افغانستان کاهش یافته است.