گاردین گزارش داد

آیا بحران عراق می‌تواند به نزدیکی روابط ایران – آمریکا کمک کند؟

سیاسی

روزنامه گاردین نوشت: تهران و واشنگتن هر دو خواستار جلوگیری از پیشروی‌های دولت اسلامی عراق و شام و به ویژه برقراری ثبات در عراق هستند. از این رو برخی معتقدند بحران امنیتی کنونی در عراق می‌تواند فرصتی برای همکاری میان تهران و واشنگتن علی‌رغم سال‌ها بی‌اعتمادی و دشمنی میان دو کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، تهران و واشنگتن در روزهای اخیر محتاطانه یکدیگر را زیر نظر گرفته‌اند. آمریکا برای مذاکره با ایران در مورد بحران امنیتی عراق اعلام آمادگی می‌کند و انگلیس نیز از بازگشایی سفارتش در تهران که از سال 2011 تاکنون تعطیل شده بود خبر می‌دهد، اما 30 سال بدگمانی و دشمنی به راحتی قابل رفع نیست.

ممکن است که این همگرایی مشترک برای مقابله با داعش به یک استراتژی مشترک در عراق منجر شود، اما حتی چنین چیزی رابطه‌ای نزدیک میان ایران با آمریکا و غرب را در پی نخواهد داشت.

کارشناسان معتقدند که همکاری میان تهران و واشنگتن محدود خواهد بود و آنها به تعبیری با یکدیگر خودمانی نخواهند شد.

به نوشته گاردین، شبیه این اتفاق در مورد افغانستان در اواخر سال 2001 پیش آمد، زمانی که آمریکا نیروی هوایی و کمک‌های اطلاعاتی به هم پیمانان شمالی می‌دهد و ایران محل طالبان را برای هدف قرار گرفتن بمب‌های آمریکا مشخص می‌کند. اما این شرایط با اظهارات جورج بوش، رییس جمهوری وقت آمریکا در مورد تهران، عراق و کره‌شمالی که آنها در محور دشمنان خود خوانده بود زیاد به طول نینجامید.

چارلز تریپ یک تاریخ‌نویس در حوزه عراق در دانشگاه لندن در این باره اظهار کرد: ایران و آمریکا هر دو خواستار ثبات در عراق هستند و نمی‌خواهند شاهد تجزیه و فروپاشی این کشور باشند.

علاوه بر این، عربستان سعودی که همواره از تندروها در سوریه حمایت کرده، اکنون از انفجار داعش به دلیل مخالفت‌هایش با نوری‌المالکی نخست‌وزیر عراق هراس دارد، اما همیشه با کسی که حامی ایرانی‌ها نبوده همکاری کرده است.

همچنین در جایی دیگر یک کارشناس موسسه بلفر، بحران عراق را فرصتی می‌داند که آمریکا می‌تواند از آن برای همکاری با ایران استفاده کند. دولت اسلامی عراق و شام تهدیداتی را در منطقه به وجود آورده که موجب نگرانی‌هایی در مورد افزایش بی‌ثباتی منطقه‌ای شده است و این مساله برای هر دو کشور ایران و آمریکا یک نگرانی استراتژیک محسوب می‌شود.

به عقیده این کارشناس موسسه بلفر، این همکاری همچنین می‌تواند به آمریکا برای برقراری یک رابطه عملی با ایران کمک کند که می‌تواند مذاکرات هسته‌ای کنونی را هموارتر و در نتیجه امکان همکاری‌های بیشتر در صورت دستیابی به توافق موفقیت‌آمیز را فراهم کند.

مداخله آمریکا در عراق می‌تواند به این کشور اطمینان دهد که عراقی‌ها به طور مطلق به ایرانی‌ها وابسته نخواهند بود و آمریکا هم می‌تواند نقشی مهم در شکل‌دهی محیط عملیاتی ایفا کند. همچنین آمریکا با همکاری با ایران برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی در عراق موفق‌تر خواهد بود. بحران کنونی عراق نمی‌تواند به سادگی از طریق اقدام نظامی حل نشود، این وضعیت بیشتر نیازمند یک راه‌حل سیاسی، کمک ایران در این میان به عنوان یک قدرت دارای نفوذ در عراق کاملا ضروری است. آمریکا با کمک ایران می‌تواند به شکل‌دهی روند سیاسی لازم برای حفظ قدرت در بغداد بپردازد.

علاوه بر این، همکاری ایران و آمریکا در عراق به برقراری اطمینان میان دو کشور و در نتیجه پیشبرد مذاکرات هسته‌ای کنونی کمک می‌کند. گذشته‌ای سرشار از بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا چالش‌های زیادی را پیش روی مذاکرات هسته‌ای گذاشته است. برخی در ایران همواره در مورد تمایل آمریکا برای همکاری با ایران تردید داشته و در زمان صحبت در مورد مذاکرات با بی‌اعتمادی سخن گفته‌اند.

از طرفی دیگر آمریکا برای دخالت نظامی در عراق بسیار محتاط است و نمی‌خواهد در یک مناقشه فرقه‌ای طرف شیعه‌ها را بگیرد. بنابراین آمریکا با دخالت دادن ایران و دیگر هم‌پیمانان منطقه‌ای قادر به برقراری ثبات سیاسی در عراق می‌شود.

انتهای پیام

کد N345622