حبس ابد برای بازماندگان 89 و 97 ساله کودتای 1980 ترکیه!

دادگاهی در ترکیه امروز (چهارشنبه) دو رهبر بازمانده کودتای نظامی سال 1980 در این کشور را به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاهی در شهر آنکارا تنها بازماندگان کودتای سال 1980 در این کشور را که شامل کنان اورن، 97 ساله و تحسین شاهین‌کایا 89 ساله را بابت ارتکاب جرایم علیه کشور گناهکار شناخت.

کودتای نظامی سال 1980 منجر به توقف درگیری‌های مرگبار میان افراط گران سیاسی شد اما موجی از اعدام‌ها، شکنجه و ناپدید شدن افراد را در پی داشت.

محاکمه این متهمان پس از روی کار آمدن دولت رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه که قصد داشت با اقداماتی از این دست نفوذ ارتش ترکیه در عرصه سیاست این کشور را برای همیشه از بین ببرد امکان پذیر شد.

این دو مقام سابق ارتش ترکیه از سال 2012 به دلیل رهبری این کودتا تحت محاکمه قرار داشتند. هیچ یک از آن‌ها به دلیل بیماری نتوانست در جلسات محاکمه خود شرکت کند. به جای آن آن‌ها از طریق ویدئو کنفرانس از محل تخت خود در بیمارستان به ایراد شهادت در دادگاه پرداختند.

اورن، رئیس سابق ستاد ارتش ترکیه است و در سال‌های 1980 تا 1989 رئیس جمهور ترکیه بود و شاهین کایا نیز در زمان وقوع کودتا، فرمانده نیروی هوایی را برعهده داشته است. انتظار می‌رود که هر دوی آن‌ها خواهان تجدیدنظر در این حکم شوند.

اورن در شهادت‌های خود در سال 2012 از تخت خود در بیمارستان عنوان کرد که کودتای نظامی سال 1980 لازم بوده است و وی اگر همان شرایط باز هم به وجود بیاید آن کار را تکرار خواهد کرد.

او گفت: ارتش ترکیه به دلیل بی‌کفایتی سیاستمداران در اواخر دهه 1970 مجبور به مداخله شد.

انتهای پیام

کد N345451