نوری مالکی:

نیروهای داوطلب مردمی ستونهای محکم ارتش هستند/ حوادث عراق توطئه ای منطقه ای است

تحرکات داعش در عراق‬

نخست وزیر عراق با اشاره به اقبال گسترده مردم عراق از همراهی ارتش در سرکوب تروریسم در این کشور تأکید کرد آنچه که امروز در عراق در جریان است حاصل دسیسه چینی برخی کشورهای منطقه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، " نوری المالکی" نخست وزیر عراق امروز(چهارشنبه) در سخنرانی هفتگی خود با اشاره به بحران به وجود آمده در عراق گفت: آنچه که هم اکنون در عراق در جریان است حاصل یک توطئه چینی با مشارکت برخی گروههای سیاسی در منطقه است.

وی با اشاره به اعلام آمادگی جمع کثیری از مردم عراق برای مقابله با داعش در پاسخ به فتاوای مراجع دینی، اظهار داشت: داوطلبانی که برای نبرد با داعش اعلام آمادگی کرده اند فقط از شیعیان نیستند و این منصفانه نیست که کسی بگوید تنها شیعیان برای مبارزه با داعش اعلام آمادگی کرده اند.

نخست وزیر عراق خاطر نشان کرد: خیل عظیم نیروهای مردمی بمثابه ستونهای محکمی برای ارتش هستند و نهادهای اداری در بسیج و سازماندهی نیروهای مردمی برای مبارزه با تروریستها نقش دارند.

وی بار دیگر از "آیت الله سیستانی" مرجع عالیقدر شیعیان عراق در صدور فتوای جهاد علیه داعش قدردانی کرد. 

مالکی همچنین تصریح کرد: دسیسه چینی و توطئه علیه عراق که بیشتر در سطح روند سیاسی صورت می گرفت در حال حاضر در سطح امنیتی و علیه امنیت عراق در حال اجراست.

 نخست وزیر عراق به اظهارات برخی حامیان داخلی و خارجی تروریسم در عراق مبنی بر نسبت دادن تحرکات داعش به عشایر عراق و انقلابی خواندن حملات این گروه تروریستی این اظهارات را بی پایه و اساس و بی احترامی به عشایر توصیف کرد.

وی همچنین تأکید کرد که به اقدامات منفی برخی از نظامیان عراقی رسیدگی خواهد شد.

مالکی در ادامه خاطر نشان کرد: امروز عراق با تروریسم در نبرد است و این توطئه را ناکام خواهد گذاشت.

وی با اشاره به حمایت برخی کشورها از تروریسم در عراق گفت: توطئه ای که برخی علیه عراق پی ریزی کرده اند، سرانجام دامان طراحان اصلی این توطئه ها و هر کسی که خیر و خوبی عراق را نمی خواهد خواهد گرفت و آتش جنگ داخلی و طایفه ای در این کشورها شعله ور می شود.