جهانگیری در دیدار وزیر ارتباطات آذربایجان:

حجم پایین مبادلات تجاری ایران و آذربایجان در شان روابط دو کشور نیست

دولت

ایران در سیاست خارجی خود اهمیت خاصی برای روابط با همسایگان قائل است و در این میان، جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه ای دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران برای روابط با جمهوری آذربایجان در زمینه‌های مختلف از جمله ارتباطات و فن‌آوری‌های پیشرفته محدودیتی قائل نیست، از ثمربخش بودن مذاکرات وزارتخانه‌های ارتباطات دو کشور ابراز خرسندی کرد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار «علی عباس‌اف» وزیر ارتباطات و فن‌آوری‌های پیشرفته جمهوری آذربایجان، با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و مذهبی میان دو کشور اظهارداشت: این اشتراکات راه را برای گسترش روابط دوستانه و برادرانه دو کشور هموار نموده است.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: ایران در سیاست خارجی خود اهمیت خاصی برای روابط با همسایگان قائل است و در این میان، جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه ای دارد.

وی همچنین از برخورد آگاهانه مقامات جمهوری آذربایجان در مقابل بدخواهان روابط دوستانه دو کشور و خنثی سازی توطئه های آنها قدردانی کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: حجم پایین مبادلات تجاری در شان روابط دوستانه و برادرانه دو کشور نیست و ضروری است که در این زمینه گام‌های اساسی برداشته شود.

وی با اشاره به سفر بسیار سودمند الهام علیف رئیس‌جمهور آذربایجان به ایران و توافقات خوبی که در این سفر صورت گرفت، خاطرنشان کرد: این سفر آغاز جدیدی در روابط تهران – باکو بود که باید از این روابط محافظت کنیم.

جهانگیری افزود: مذاکرات میان رؤسای جمهور دو کشور بستر مناسبی را برای گسترش مناسبات و تعمیق روابط ایران و آذربایجان فراهم کرده و مسئولین دو کشور باید از این فرصت مناسب در جهت تقویت و ارتقاء سطح روابط استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری‌های پیشرفته جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با قدردانی از مواضع و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ گفت: فعالیت گروه میانجی در این زمینه هنوز به نتیجه نرسیده و همچنان منتظر هستیم تا این مناقشه حل و فصل شود.

علی عباس‌اف با اشاره به ملاقات‌های خود در ایران، مذاکرات صورت گرفته با مسئولین ایرانی را مفید و سازنده دانست و افزود: هیاتی از بخش خصوصی آذربایجان نیز در این سفر حضور دارند تا با همتایان خود، زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی را بررسی کنند.

وی با اشاره به اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور که قرار است در آینده نزدیک در باکو برگزار شود، تصریح‌کرد: برای تعمیق و گسترش مناسبات لازم است توافقاتی آماده امضا شود که در این زمینه با واعظی وزیر ارتباطات ایران مذاکرات خوبی انجام شده است.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری‌های پیشرفته جمهوری آذربایجان با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری دو کشور پایین‌تر از سطح انتظارات است، افزود: امیدوارم پس از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور حجم تبادلات تجاری به میزان قابل قبولی ارتقا پیدا کند.

کد N345435