دیپلمات آمریکایی فاش کرد

حضور گسترده اتباع آمریکا و کشورهای جنوب شرق آسیا در میان تروریست های داعش

فیلیپین,عراق 93

کوالالامپور – ایرنا – ˈفیلیپ گلدبرگˈ سفیر آمریکا در فیلیپین روز چهارشنبه فاش کرد که بسیاری از آمریکایی ها و شهروندان کشورهای جنوب شرق آسیا با تروریست های گروه تکفیری داعش در سوریه و عراق همکاری می کنند.

به گزارش ایرنا، سفیر آمریکا در فیلیپین به شبکه خبری ˈراپلرˈ فیلیپین، گفت: ما خیلی نگران هستیم هنگامی که ویدئویی را مشاهده کردیم که در آن یک آمریکایی در عملیات انتحاری سوریه شرکت داشت.

وی گفت: این مساله بسیار نگران کننده است. افراد با هویت نامشخص از آمریکا و اروپا به راحتی وارد سوریه می شوند. این نگرانی تنها مختص واشنگتن نیست، بلکه در همه جا این نگرانی وجود دارد.

شبکه خبری راپلر مدعی شد خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال 2011 و شرایط سوریه باعث شد یک مقام آمریکایی از شرایط به وجود آمده برای تروریست ها سخن بگوید.

آمریکا و فیلیپین اخیرا توافقنامه نظامی امضا کردند که براساس آن حضور نظامی واشنگتن در فیلیپین که درگیر مقابله با شبه نظامیان ابوسیاف در جنوب این کشور است افزایش می یابد.

براساس گزارش این شبکه خبری فیلیپین، ˈبیش از 12 هزار افراطی طی سه سال گذشته برای جنگ به سوریه سفر کرده اند. این تعداد افراد افراط گرا در مقایسه با 10 هزار افراطی و تروریستی که در دهه 1980 وارد جنگ افغانستان شدند و پایه های القاعده را طرح ریزی کردند بسیار بیشتر هستند.ˈ

سفیر آمریکا در ادامه، گفت: عراق اکنون در کانون توجه جهان قرار دارد. نیروهای داعش در حالی که بسیاری از اتباع کشورهای جنوب شرق آسیا و سایر مناطق جهان از جمله آمریکا نیز در میان آنها حضور دارند در حال ورود به عراق هستند.

بنابراین گزارش، حدود 70 آمریکایی برای حضور در جنگ سوریه و انجام عملیات تروریستی به این کشور سفر کرده اند.

یک فیلم ویدیویی 11 دقیقه ای در پایگاه خبری راپلر گروهی از تروریست های تکفیری مسلح اندونزیایی را نشان می دهد که سر خود را پوشانده اند و با زبان اندونزیایی از هموطنان خود می خواهند ˈبرای جهاد در راه خدا و در جنگ سوریه حاضر شوندˈ و این کار را ˈوظیفه الهی خودˈ می دانند.

سفیر آمریکا در فیلیپین گفت: ˈسوریه اکنون به مرکز اصلی گروه های افراطی و جهادگران بین المللی تبدیل شده است. جهادگران فقط می خواهند بروند و بجنگند، برخی از آنها حتی نمی دانند این جنگ برای چیست.ˈ

سفیر آمریکا در حالی از تروریست های تکفیری در سوریه و عراق به عنوان افرادی یاد می کند که نمی دانند برای چه می جنگند که واشنگتن این گروه های تکفیری را به تسلیحات مختلف تجهیز کرده و تاکنون از آن ها دفاع کرده است.

واشنگتن به رغم جنایات گروه تکفیری داعش این گروه را تاکنون در لیست تروریستی خود قرار نداده است.

شبکه خبری راپلر فیلیپین در ادامه به پیوستن اتباع جنوب شرق آسیا به گروه تکفیری داعش پرداخت و گفت: مالزی هفته گذشته از شناسایی گروه های تروریستی خبر داد که در جنگ سوریه نقش دارند . این گروه ها در جنوب فیلیپین آموزش می دیدند.

منابع اطلاعاتی به شبکه تلویزیونی ˈراپلرˈ گفتند که این موضوع می تواند حقیقت داشته باشد. اگر چه برخی توافق های صلح بین دولت مرکزی فیلیپین با شبه نظامیان جنوب امضا شده است اما این آموزش ها همچنان در جنوب فیلیپین انجام می شود.

روزنامه ˈجاکارتا پستˈ اندونزی نیز یکشنبه هفته جاری خبرداد اعضای ˈجماعت انصار توحیدˈ با رژه در شهر ˈسولوˈ اندونزی پرچم داعش را به نمایش درآوردند و با افتخار برخی از نمادهای این گروه تروریستی را به نمایش گذاشتند.

در گزارش راپلر آمده است: این ترس وجود دارد جنگجویانی که اکنون در سوریه حاضر هستند به کشورشان بازگردند و تاکتیک هایی که در این جنگ آموخته اند را نیز در کشور خود اجرا کنند.

ˈمصداق این نگرانی حادثه سه هفته پیش در بروکسل است. در این حادثه یک شهروند فرانسوی- الجزایری که یکسال در گروه تروریستی داعش در سوریه جنگ کرده بود با حمله خونین به یک موزه در بروکسل دستگیر شد.ˈ

براساس گزارش شبکه خبری راپلر، ˈبنابر ادعای گروه صوفیان در صورتی که تاریخ تکرار شود جنگ سوریه آغازی برای به وجود آمدن نسل جدیدی از تروریست ها خواهد بود.ˈ

گروه صوفیان یک مرکز ارائه دهنده اطلاعات امنیتی است که در نیویورک، لندن، سنگاپور و دوحه قطر دارای دفاتر محلی است.

منابع مطلع تخمین می زنند حدود 200 استرالیایی، 50 اندونزیایی، 20 مالزیایی و دستکم یک فیلیپینی و یک سنگاپوری در بین نیروهای داعش در سوریه و عراق مشغول جنگ هستند.

آساق**د.م**1611
کد N345431