روند تکمیل تونل ایرانی استقلال در تاجیکستان مطلوب ارزیابی شد

تونل,ایران

دوشنبه - ایرنا - مسوولان وزارت حمل و نقل جمهوری تاجیکستان روند تکمیل طرح تونل استقلال (انزاب) را که توسط یک شرکت ایرانی درحال اجراست، مطلوب ارزیابی کردند.

برخی رسانه های تاجیک طی ماه های گذشته از به درازا کشیده شدن زمان بهره برداری کامل از تونل استقلال مطالبی را منتشر و خواستار توضیح مسوولان تاجیک در این مورد شده بودند.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش چهارشنبه این وزارتخانه، فعالیت های تکمیل این تونل ازجمله راه درحال انجام است و در مجموع وضعیت راه داخلی این تونل نسبت به سال گذشته بیش از 60 درصد بهبود یافته است و پیش بینی می شود که تا سال آینده به بهره برداری کامل برسد.

ˈعبدالمجید شریف افˈ مدیر اداره تاسیسات وزارت حمل و نقل تاجیکستان نیز به ایرنا گفت که سابق عملیات اجرای این تونل توسط شرکت ایرانی سابیر انجام می شد اما اخیرا کار تکمیل آن را یک شرکت ایرانی دیگر موسوم به ˈتوسعه و منابع آب و نیروی ایرانˈ به عهده گرفته است.

به گفته مردم تاجیکستان، وضع جاده داخلی تونل در قیاس با سال های قبلی خیلی بهتر شده است و هیچ مشکلی در داخل تونل احساس نمی شود.

درپی فعالیت مشترک کارشناسان ایرانی و تاجیک سطح آبهای زیرزمینی در تونل استقلال 50 درصد کاهش یافته است.

پیش از این ، حجم بالای آب در این منطقه برای حرکت وسایل نقلیه و مسافران مانع ایجاد می کرد و در داخل این تونل پنج کیلومتری که با کمک مالی و پشتیبانی فنی ایران ساخته شده است، حفره های خطرناکی به وجود آورده بود.

وجود ریزش آب فراوان از دیواره ها و آهکی بودن بخش های مختلفی از دیواره های تونل به همراه یخبندان و سرد سیربودن منطقه از مهمترین عوامل و مشکلاتی است که به گفته کارشناسان مجری این طرح باعث تاخیر در اجرای کامل این طرح شده بود.

در سفر دو ماه پیش ˈخیرالله عصایفˈ وزیر حمل و نقل تاجیکستان به تهران و دیدار با مقامات ارشد ایران طرفین برای حل و فصل مسائل و رفع مشکلات پیش روی ساخت این تونل به توافق رسیدند.

تونل استقلال (انزاب) در سال 2006 (1385) توسط شرکت ایرانی به بهره برداری رسید اما همچنان نیاز به بعضی عملیات تکمیلی نظیر روشنایی دارد.

این تونل علاوه بر ایجاد مسیر دسترسی دائمی در تابستان و زمستان مسیر جاده ˈدوشنبهˈ پایتخت تاجیکستان به ˈخجندˈ مرکز استان سغد این کشور را حدود 60 کیلومتر کوتاه و مسیر شمال و جنوب تاجیکستان را به هم متصل می کند.

ساخت این تونل در دوران حکومت شوروی سابق آغاز و با فروپاشی آن، رها شده بود.

قرارداد حفاری این تونل در سال 2003 میلادی بین وزارت حمل ونقل تاجیکستان و شرکت سابیر از ایران به ارزش 39 میلیون دلار به امضا رسید.

این تونل به طول پنج هزار و 200 متر به همراه تونل جانبی تهویه آن مجموعا 10 کیلومتر و 400 متر می شود، از بزرگترین پروژه های ایران در تاجیکستان است و در 72 کیلومتری شمال دوشنبه پایتخت تاجیکستان، از کوه های بلند ˈفانˈ می گذرد و این شهر را به استان ˈسغدˈ در شمال این کشور و مرکز آن شهر تاریخی ˈخجندˈ پیوند می دهد.

آساق**ه.ص**1663**1392
کد N345403