تحولات آسیا و اقیانوسیه/

حکم دادگاه استرالیا در قبال مهاجران غیرقانونی/ آزار جسمی نوجوانان در کانبرا

آسیا اقیانوسیه

حکم دادگاه استرالیا در قبال مهاجران غیرقانونی، آزار جسمی نوجوانان در کانبرا و عدم تمایل کره جنوبی برای خرید سیستم دفاع موشکی آمریکا از جمله تحولات آسیا به شمار می رود.

استرالیا

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دادگاه عالی استرالیا ضمن رد شکایت یک ایرانی علیه سیاست های دولت "تونی ابوت" در انتقال مهاجران غیرقانونی به اردوگاه مانوس در جریزه "پاپوآ گینه نو" در اقیانوس آرام بین اندونزی و استرالیا اقدام دولت در این زمینه را قانونی خوانده زیرا استرالیا نمی تواند کشور دیگری را به عنوان محل اقامت مهاجران غیرقانونی انتخاب کند.

بر این اساس پلیس استرالیا یک ایرانی را که در جولای 2013 وارد جزیره کریسمس استرالیا شده بود، به منطقه مانوس منتقل کرد که در فوریه گذشته صحنه برخوردهای اعتراض آمیز و همچنین کشته شدن یک نفر بود.

شینهوا نیز از تصمیم استرالیا برای خریداری هفت فروند هواپیمای بدون سرنشین "تریتون" آمریکا به ارزش سه میلیارد دلار با هدف شناسایی کشتیها و هواپیماهای دشمن در زمان بروز جنگ و همچنین شناسایی پناهجویان غیرقانونی خبر داد که از اندونزی عازم استرالیا می شوند.

هواپیماهای بدون سرنشین قرار است که در یک پایگاه نیروی دریایی در نزدیکی شهر جنوبی آدلاید مستقر شده و جایگزین ناوگان قدیمی هواپیماهای گشتی اوریون پی -3 شوند.

این رسانه غربی همچنین از آزار جسمی و جنسی صدها نوجوان در پایگاه نیروی دریایی "لیوین" استرالیا خبر داد که همین موضوع انتقادها را علیه نیروی دفاع این کشور به همراه داشت.

مالزی

پلیس مالزی نیز از مفقود شدن 66 مهاجر اندونزیایی در پی غرق شدن یک قایق حامل مهاجران غیرقانونی اندونزیایی در سواحل غربی این کشور خبر داد.

سرنشینان این قایق که در حدود چهار کیلومتری "سونگای آیر هیتام" غرق شد، 97 تبعه خارجی بودند و تاکنون 31 مسافر این قایق نجات یافته اند.

چین

خبرگزاری فرانسه همچنین از دیدار ملکه الیزابت و "دیوید کامرون" نخست‌ وزیر انگلیس با " لی کچیانگ" نخست‌ وزیر چین در قلعه ویندسور با هدف بهبود روابط لندن و پکن به خصوص در زمینه اقتصادی و کاهش محدودیت‌ های صدور ویزا برای توریست‌ ها و تجار چینی خبر داد.

احتمال می رود در این سفر که در پی دیدار کامرون با دالایی‌ لاما رهبر معنوی تبت در مه 2012 میلادی انجام می شود، چندین توافقنامه تجاری به ارزش 20 میلیارد پوند امضا شود که بر اساس آن گاز مایع چین تامین می شود.

شبه جزیره کره

یونهاپ در گزارشی با اشاره به اظهارات وزیر دفاع کره جنوبی در نشست استیضاح مجلس این کشور از عدم تمایل کره جنوبی برای خرید سیستم دفاع موشکی از آمریکا و استقرار آن در خاک خود خبر داد.

این گزارش درحالیست که آمریکا از تصمیم خود برای استقرار سامانه موشکی به عنوان بخشی ثابت در سامانه دفاع هوایی این کشور خبر داده است.