تحلیلگر یونانی: داعش خطری جدی برای امنیت منطقه و جهان است

تروریسم,عراق93

آتن- ایرنا- ˈیورگوس کارابلیاسˈ تحلیلگر مسایل سیاسی در یونان درباره حملات چند روز گذشته گروه تروریستی داعش در عراق گفت: اقدامات تروریستی صورت گرفته در عراق و منطقه توسط گروه داعش، خطری جدی برای همه منطقه و جهان است.

این تحلیلگر یونانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ضمن اشاره به روند اوضاع سیاسی در سوریه طی سه سال گذشته و حملات گروه های تروریستی درمنطقه افزود: طی چند سال اخیر فعالیت های سیاسی پیچیده ای در منطقه خاورمیانه در جریان است که تاکنون قربانی های فراوانی نیز همراه داشته است.

کارابلیاس با اشاره به حمله آمریکا به عراق، افغانستان و لشکرکشی های نیابتی در لیبی و سپس در سوریه، تصریح کرد: اینگونه اقدامات در راستای اهدافی از پیش تعیین شده صورت گرفته و ناهنجاریهایی را برای ملت های منطقه به وجود آورده است. همراهی گروه تندروی داعش با گروه های وابسته به رژیم صدام حسین، باعث شد اوضاع عراق تا حدودی متشنج شود و این امر نگرانی هایی را حتی در غرب، ایجاد کرده است.

این تحلیلگر یونانی افزود: استفاده ابزاری از گروه های تروریستی توسط قدرت های غربی و بعضی از کشورهای عربی منطقه، گرچه ظاهراً باعث تعضیف قدرت مرکزی تعدادی از کشورها شده، ولی زمینه را برای رشد بیش از پیش افراط گرایی فراهم آورده که دامن دیگر نقاط جهان را نیز خواهد گرفت و امنیت بین المللی را در مخاطره قرار خواهد داد.

کارابلیاس درادامه تصریح کرد: نمی توان باور کرد نظام سلطه به سرکردگی آمریکا از فعالیت و توان نظامی گروه های تروریستی که اکثر آنان به القاعده وابسته یا منشعب از آن می باشند، بی خبر است و اگر چنین باشد، این سئوال مطرح می شود که بیش از 10 سال مبارزه آمریکا و غرب علیه تروریسم و القاعده، چه نتیجه ای داشته است؟

این تحلیلگر یونانی تنها راه مبارزه با افراط گرایی و گروه های تروریستی را اقدامات منطقی، همیاری و همکاری کشورهای منطقه و دیگر کشورهای جهان قلمداد کرد و گفت: راه مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، قطع حمایت های مالی و ارسال سلاح به این گروه هاست.

یورگوس کارابلیاس در خاتمه خاطر نشان کرد: کشورهایی که زمینه رشد افراط گرایی را برای رسیدن به مقاصد سیاسی و اقتصادی خود دامن می زنند، متوجه باشند که افراط گرایی مرزی نمی شناسد و دامن خود آنان را نیز خواهد گرفت.

اروپام**2170**1485** 1337
کد N344849