حمایت صریح آمریکا از عربستان در مقابل دولت عراق

تحرکات داعش در عراق‬

با وجود اخبار و مستنداتی درباره حمایت عربستان از تروریستهای فعال در عراق و تاکید دولت بغداد در این زمینه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهارات اخیر مقامات عراقی درباره حمایت سعودیها از تروریسم را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از القدس العربی، "جین ساکی" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی به اظهارات اخیر دولت عراق در خصوص حمایت عربستان از تروریسم اشاره و بیان اظهارات مذکور را از سوی دولت مالکی محکوم کرد.

ساکی مدعی شد: بیان اظهارات فوق با منافع مردم عراق منافات دارد.

این در حالی است که مقامات عراقی با استناد به اسناد و مدارک موجود بارها بر حمایت عربستان از تروریسم در این کشور تأکید کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وضعیت کنونی در عراق بسیار پیچیده است، قبایل سنی مذهب در عراق هم اکنون به دودسته تقسیم شده اند، دسته ای به دولت عراق پیوسته و دسته ای دیگر برای ایجاد ناامنی و آشوب به گروه تروریستی دولت اسلامی عراق وشام موسوم به داعش پیوسته اند.

وی افزود: آن دسته از قبایلی که به داعش پیوسته اند، تندروهایی هستند که از افکار تکفیری حمایت می کنند و معتقد به قتل عام شیعیان هستند.

دولت عربستان پیشتر با انتشار بیانیه ای مدعی شده بود که تحرکات اخیر داعش در عراق "انقلاب مردمی" است. این درحالی است که منابع امنیتی عراقی از حضور تروریستهای سعودی در میان داعشی ها و ورود خودروهایی با شماره عربستان پرده برداشته بودند.

در همین حال دولت عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بیانیه دولت عربستان سعودی درباره اوضاع عراق دخالت در امور داخلی آن و در راستای حمایت از تروریسم است.

در این بیانیه آمده است: انقلابی توصیف کردن تروریستها در رسانه های سعودی مشروع جلوه دادن جنایات آنهاست.