رییس جمهور/پایانی/: برای توسعه صنابع دستی اقدامات جدی را در لرستان آغازمی‌کنیم

به گزارش خبرنگار خبرگزری دانشجویان ایران (ایسنا)، روحانی در ادامه صحبت‌های خود در جمع مردم لرستان از تکمیل طرح پتروشیمی خرم آباد خبر داد و گفت: در تهران برنامه‌ بر این شد که یک شهرک صنعتی پتروشیمی در کنار پتروشیمی خرم آباد احداث شود.

رئیس جمهور با اشاره به این که تمام سرمایه‌گذاری‌های شهرک صنعتی پتروشیمی در وزارت نفت و صنعت و معدن انجام خواهد شد، افزود: بعد از این که زیر بنای شهرک آماده شد، بخش خصوصی برای سرمایه گذاری دعوت می‌شود و این شهرک می‌تواند برای اشتغال زایی و رفع بیکاری در استان لرستان موثر باشد.

وی با اشاره به این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت قول آغاز دو طرح در استان لرستان را داده است، توضیح داد: این طرح‌ها عبارتند از احداث کارخانه لاستیک خودرو و کارخانه سنگ بری.

وی به مساله گردشگری دراستان لرستان اشاره و تصریح کرد: در این استان نیاز به احداث یک هتل 4 ستاره برای جذب گردشگر، اساتید ومتخصصین داریم که قرار شد کار احداث هتل چهارستاره در استان لرستان توسط بنیاد مستضعفان آغاز شود که بخشی از تامین تسهیلات آن نیز توسط سازمان میراث فرهنگی به عهده گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین سازمان میراث فرهنگی به عهده گرفته است برای توسعه صنابع دستی اقدامات جدی را در لرستان آغاز کند که این موضوع در اشتغال جوانان به ویژه بانوان بسیار تاثیر خواهد داشت.

روحانی در ادامه با اشاره به این که امروز فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داریم که نیاز به مهارت‌های شغلی دارند، افزود: توسط هنرستان‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای قرار شده اس،ت وزارت کار در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

رئیس جمهور خطاب به مردم لرستان گفت: تمام اعتباراتی که در بودجه امسال برای طرح‌های عمرانی لرستان در قانون بودجه آمده است صد در صد دولت به تخصیص آنها قول می‌دهد که قدم بسیار مهمی برای توسعه استان خواهد بود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مجموعه طرح‌هایی که امسال برای استان گلستان پیش بینی شده است 79 طرح به ارزش 610 میلیارد تومان است که در شورای عالی استان به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

روحانی افزود: برای تجهیز و تکمیل و بهره برداری از ظرفیت کامل بیمارستان شهید رحیمی خرم آباد قول می‌دهم و همین‌جا از دو شهید رحیمی که در مجلس شورای اسلامی در خدمت آنها بودیم و همه شهدای استان لرستان یاد می‌کنم.

رییس جمهور در ادامه با بیان این‌که واحدهای تولیدی استان لرستان یا غیرفعال هستند یا درصد کمی از آنها فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: طبق آمار حدود 11 درصد از صنایع استان فعال است که باید این صنایع را فعال کنیم.در همین راستا حدود 1.8 میلیارد دلار مورد نظر قرار گرفته تا بتوانیم از امکانات صندوق توسعه ملی به عنوان وام با تسهیلات لازم در اختیار واحدها قرار دهیم.

روحانی در ادامه افزود: صندوق توسعه ملی تسهیلاتی با نرخ 11 درصد برای بنگاه‌های کشاورزی،‌نرخ 16 درصد برای واحدهای تولیدی و 12 درصد برای بنگاه‌های گردشگری در نظر گرفته است.

وی با بیان این‌که استان لرستان دارای آثار تاریخی ارزشمند و طبیعت جذابی است افزود: سازمان گردشگری موظف شده برای گردشگران داخلی و خارجی تسهیلاتی را فراهم سازد.

رییس جمهور همچنین با بیان این‌که در این سفر تصمیمات مهمی برای توسعه استان و ایجاد اشتغال گرفته می‌شود، گفت: مردم در سال 93 و 94 شاهد تحولات مثبتی در زمینه مسائل زیربنایی،‌جاده‌ای، رفاه، هتل، بیمارستان و صنایع این استان خواهند بود و این دولت خدمت خود را ادامه می‌دهد تا هر روز شاهد رونق، توسعه و بهبود زندگی مادی و معنوی مردم باشیم و این امر با کمک شما مردم محقق می شود.

انتهای پیام

کد N344469