میشل عون: رئیس‌جمهوری آزاد برای لبنان خواهم بود

سیاسی

رئیس فراکسیون "تغییر و اصلاح" لبنان با بیان اینکه رئیس جمهور باید نماینده مردم باشد، گفت: من رئیس جمهوری آزاد برای لبنان خواهم بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه الیوم السابع، میشل عون، رئیس فراکسیون "تغییر و اصلاح" لبنان در گفت‌وگویی مطبوعاتی تاکید کرد: اگر اوضاع در لبنان آرام بود با سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان و رئیس جریان المستقبل دیدار می‌کردم اما با این حال تماس‌هایی با چند تن از اعضای المستقبل دارم و پیشتر با حریری در رم دیدار کرده بودم اما ما توافق کردیم که هیچ خبری در خصوص این دیدارمان پخش نشود. ما سخنان زیادی نگفتیم و تنها در خصوص اوضاع وخیم کشور و مشکلات میان اهل تسنن و تشیع حرف زدیم و گفتیم که باید دولتی تشکیل شود و با هم مذاکراه و گفت‌وگو داشته باشیم.

وی افزود: ما همچنین در خصوص وحدت لبنان و سلاح حزب الله صحبت کردیم اما در مورد مساله ریاست جمهوری حرف نزدیم. من در این دیدار گفتم که بازگشت لبنان به امنیت سیاسی‌اش را تضمین می‌کنم.

عون خاطرنشان کرد: حریری دو مانع پیش رو دارد. یکی هم‌پیمانانش در داخل و یکی مانع خارجی که احتمالا عربستان باشد. حریری همچنین در خصوص سلاح‌های حزب الله در شهر بیروت حرف زد اما ما به وی گفتیم که این سلاح را نمی‌خواهیم و حزب‌الله نیز آن را نمی‌خواهد.

وی گفت: نادر حریری، مدیر دفتر سعد حریری پیشنهاد تمدید دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان را داده بود اما من مخالف بودم.

عون اظهار داشت: معیارهای زیادی در خصوص قانون انتخابات وجود دارد و باید تغییرات اساسی در نظام ایجاد کرد تا بتوانیم رئیس جمهور و شورای نمایندگان را انتخاب کنیم.

عون همچنین خواهان انتخاب رئیس جمهوری توافقی شد که بتواند سازش و صلح را در کشور برقرار کند.

وی گفت: انتخابات ریاست جمهوری در حال حاضر به نفع افراد قدرتمندتر پیش می‌رود و پس از آن قانون انتخابات تغییر می کند.

رئیس فراکسیون "تغییر و اصلاح" اظهار داشت: جلسه آتی انتخاب ریاست جمهوری لبنان مانند دیگر جلسات خواهد بود و کاملا طبیعی است که با نبیه بری، رئیس پارلمان که تمامی انتخابات را اداره می‌کند دیدار کنم.

وی در خصوص اعلام نامزدی‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری لبنان گفت: من رئیس جمهوری آزاد خواهم بود و وابسته به خارج نخواهم بود نباید رئیس جمهور پروتکلی باشد بلکه باید نماینده ملت باشد.

وی خطاب به مسیحیان لبنان گفت: من اجازه نمی‌دهم که بار دیگر در هنگام انتخاب رئیس جمهوری گریه کنید.

عون خطاب به مسلمان نیز گفت: هیچ کس معتقد نیست که زمان به نفع وی پیش می‌رود.

انتهای پیام

کد N344381