جو بایدن و دیلما روسف دیدار کردند

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در برزیل با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و با هدف از میان برداشتن بن‌بست موجود در روابط دو کشور با وی گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی در سفارت آمریکا در برازیلیا پایتخت برزیل به دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل تضمین داد که ایالات متحده تاکتیک‌های جاسوسی خود را که پیشتر به صورت مستقیم مکالمات تلفنی روسف را جاسوسی می‌کرده و مورد شنود قرار می‌داده تغییر داده است.

وی افزود: من آنچه را که روسف قبلا می‌دانست به او بازگو کردم مبنی بر اینکه باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به بازبینی سریع این تاکتیک‌ها پس از افشاگری‌های اخیر دستور داده است. ما یک رویکرد جدید در قبال این مساله اتخاذ کرده‌ایم.

روسف به خاطر انتشار گزارش‌هایی مبنی بر جاسوسی آمریکا از مکالمات تلفنی‌اش به شدت از این کشور دلزده و خشمگین شده بود. از آن زمان، روسف از آمریکا خواسته تا علنا به خاطر این جاسوسی‌ها عذرخواهی کند اما تاکنون چنین مساله‌ای رخ نداده است.

معاون اوباما گفت: من و روسف یک گفت و گوی طولانی محرمانه درباره دورنمای چگونگی ارتباط مجدد دو کشور داشتیم. همچنین برقراری بیشتر روابط و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

مایکل شیفر، رئیس مرکز مذاکرات درون آمریکا مستقر در واشنگتن گفت: سفر بایدن به برزیل هدفی میانه رو برای جلوگیری از وخامت بعدی روابط میان دو کشور و آمادگی برای یک جو مناسب بین آمریکا و برزیل است.

در حال حاضر، بایدن باید تلاش کند تا یک رویکرد مثبت‌تر در برقراری روابط بهتر ارائه دهد و چارچوب کاری مناسب‌تری را برای پیشرفت بیشتر به کار گرد. روسف تا زمان انتخابات اکتبر ذهنش را به هیچ چیز دیگری معطوف نخواهد کرد چرا که به دنبال انتخاب مجدد است.

انتهای پیام

کد N344337