ترکیه، چین و جمهوری چک، صادرکنندگان ارشد تسلیحات کوچک جهان

جدیدترین آمار سازمان ملل نشان می‌دهد که چین، ترکیه و جمهوری چک به فهرست صادرکنندگان ارشد تسلیحات کوچک جهان که آمریکا در راس آن قرار دارد، پیوستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنا بر ارقام داده‌های آماری تجارت کالای سازمان ملل در سال 2011، ایتالیا نیز به این فهرست پیوسته و یکی از واردکنندگان ارشد تسلیحات کوچک است که آمریکا در راس آن قرار دارد.

این ارقام که توسط تحقیق سالانه تسلیحات کوچک منتشر شده، نشان می‌دهد که ارزش تجارت جهانی تسلیحات سبک و کوچک بین سال‌های 2001 و 2011 دو برابر شده و از 2.38 میلیارد دلار به 4.63 میلیارد دلار رسیده است.

در سال 2018 تعداد کشورهایی که دست‌کم 100 میلیون دلار سلاح کوچک در سال صادر می‌کردند، از 12 کشور در سال 2010 به 14 مورد افزایش یافت. در صدر این فهرست آمریکا قرار دارد و مابقی ایتالیا، آلمان، برزیل، اتریش، سوئیس، روسیه، کره جنوبی، بلژیک، چین، ترکیه، اسپانیا، جمهوری چک و رژیم صهیونیستی هستند. سوئیس به خاطر کاهش درآمد صادرات سلاح کوچک از 132 میلیون در سال 2010 به 44 میلیون در سال 2011 از جایگاه قبلی خود پایین آمد.

هشت کشوری که در سال 2011 دست‌کم 100 میلیون درآمد حاصل از صادرات سلاح کوچک داشتند آمریکا، کانادا، آلمان، استرالیا، تایلند، انگلیس، فرانسه و ایتالیا هستند. کره جنوبی نیز به خاطر کاهش صادرات از رقم 130 میلیون دلار در سال 2010 به رقم 40 میلیون دلار در سال 2011 از جایگاه قبلی‌اش پایین آمد.

این تحقیق همچنین بیش از 140 هزار سلاح کوچک، سبک و مهمات را که توسط پلیس در هشت شهر آمریکا و توابع آن ضبط شده، مورد بررسی قرار داده است. در این بررسی همچنین مشخص شد که تفنگ سبک 77 درصد سلاح ضبط شده از قاچاقچیان موادمخدر، اعضای گروه‌های تبهکار و جنایتکاران را تشکیل می‌دهد و دست‌کم 70 درصد این تفنگ‌ها نیمه خودکار هستند. تفنگ‌های سنگین‌تر کمتر از 12 درصد سلاح ضبط شده را تشکیل می‌دهد و تنها نیمی از تفنگ‌های تهاجمی نیمه خودکار جزو تسلیحات ضبط شده‌اند.

یکی از تدوین کنندگان این گزارش به یک کنفرانس خبری گفت: ارقام مربوط به آمریکا تصویر کلی و کلیشه‌ای در این باره را در رسانه‌های آمریکا برهم زده است. این ارقام حتی برخلاف مکزیک است. مکزیک تقریبا 72 درصد از تسلیحات مکشوفه یا ضبط شده را تفنگ یا سایر تسلیحات سنگین اعلام کرده است.

بررسی تسلیحات کوچک تحت نظر سازمان ملل یک پروژه مستقل تحقیقاتی است که در ژنو قرار دارد و از جانب وزارت خارجه سوئیس و 10 کشور شامل اتحادیه اروپا و آمریکا حمایت می‌شود.

انتهای پیام

کد N343747