مالکی شماری از فرماندهان ارتش را برکنار کرد؛‌ "به‌زودی مردم را از واقعیت‌ها مطلع می‌کنم"

سیاسی

نخست‌وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در نظر دارد مردم این کشور را از واقعیت‌ها درباره رویدادهای موصل مطلع کند.

نخست‌وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در نظر دارد مردم این کشور را از واقعیت‌ها درباره رویدادهای موصل مطلع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای تأکید کرد: افسرانی را که کوتاهی کرده و به وظایفشان عمل نکردند، بازخواست و محاکمه می‌کنیم.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این بیانیه خاطرنشان کرد، به زودی دستوراتی برای برکناری شماری از فرماندهان نظامی و ارجاع آنان به دادگاه و یا بازنشسته کردن آنان صادر می‌کند.

مالکی همچنین به نیروی زمینی ارتش عراق دستور داد کمیته‌هایی را برای تحقیق درباره افسرانی که بدون فرمان دست به عقب‌نشینی زده‌اند، تشکیل دهد.

وی در این بیاینه سپهبد "مهدی الغراوی" و معاونش سرلشکر "عبدالرحمن حنظل" و رئیس ستاد او سرهنگ "حسن عبدالرزاق" را برکنار کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، وی همچنین سرتیپ ستاد "هدایه عبدلکریم"، فرمانده تیپ پیاده نظام سوم را برکنار کرد و به دادگاه نظامی ارجاع داد.

مالکی خاطرنشان کرد که به زودی چند تن دیگر از فرماندهان نظامی را برکنار و آنان را به دادگاه نظامی معرفی و یا بازنشسته می‌کند.

مالکی تأکید کرد که مردم کشورش را از واقعیت‌ها و دلایلی که باعث شکست موصل شد، مطلع می‌کند.

این در حالی است که نیروهای داعش شب گذشته بخش‌هایی از شهر بعقوبه، مرکز استان دیاله را تصرف کردند که تنها ۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله دارد، اما مقامات عراقی می‌گویند که کنترل شهر را دوباره به دست گرفته‌اند.

گزارش‌ها همچنین از نبرد سنگین در بخش‌هایی از استان انبار در غرب عراق حکایت دارد. پیکارجویان بخش‌های مهمی از این استان را به تصرف در آورده‌اند.

در شمال نیروهای دولتی در تلاش برای باز پس گرفتن شهر تل‌عفر هستند که روز دوشنبه به تصرف نیروهای داعش در آمد.

هم‌زمان دولت آمریکا در حال اعزام ۲۷۵ نفر از نیروهای متخصص نظامی خود به عراق است. این نیروها رسما وظیفه حفاظت از کارمندان سفارتخانه بزرگ این کشور در بغداد را به عهده خواهند داشت.

در این حال نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم خودمختار کردستان عراق به بی‌بی‌سی گفت، ممکن است که همه عراق نتواند در آینده به صورت یک کشور باقی بماند.

او گفت بازگشت به شرایط پیش از پیروزی‌های داعش که از هفته پیش به سرعت تکریت و موصل را گرفت و روز دوشنبه تل‌عفر را به تصرف خود درآورد، بسیار دشوار خواهد بود.

خبرهای رسیده از بعقوبه، مرکز استان دیاله در شمال بغداد حاکی است که شبه‌نظامی‌های سنی با اشغال قرارگاه مرکزی پلیس شهر، اسلحه‌های زیادی به‌دست آورده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از تل‌عفر، در غرب موصل در استان نینوا که از نظر استراتژیک مهم است، نیروهای کمکی وارد شهر شده‌اند تا با همکاری نیروهای دولتی مستقر بکوشند که کنترل شهر را دوباره به دست بگیرند. نیروی هوایی عراق هم چندین حمله به این شهر داشته است.

به گزارش بی.بی.سی شهر ۲۰۰ هزار نفری تل‌عفر، با جمعیتی مخلوط از شیعه و سنی که بین موصل و مرز سوریه قرار دارد در سحرگاه روز دوشنبه سقوط کرد و به دست نیروهای شورشی افتاد. ساکنان این شهر عمدتا از ترکمان‌های عراق هستند.

در استان انبار در غرب بغداد یک هلیکوپتر دولتی بر اثر شلیک پیکارجویان داعش در نزدیکی شهر فلوجه سقوط کرد. آنها می‌گویند که تانکهای زیادی را برای نبرد به این منطقه فرستاده‌اند. آنها همچنین می‌گویند که نیروهای دولتی مستقر در یک پادگان نظامی در نزدیکی رمادی، پایتخت این استان فرار کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N343732