اجلاس خبرگزاری های آسیاییˈ اوآناˈ در بحرین به کار خود پایان داد

بحرین

بحرین - ایرنا- سی و هفتمین نشست سالانه هیات اجرایی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوس آرام (اوآنا) روز سه شنبه با حضور ایرنا و 12 خبرگزاری دیگر از قاره آسیا و منطقه اقیانوسیه در منامه پایتخت بحرین به کار خود پایان داد.

به گزارش اداره روابط بین الملل ایرنا، در دو روز برگزاری این اجلاس راههای پیشبرد همکاری های حرفه ای چند جانبه میان اعضای اوآنا در حوزه های خبری و فنی به بحث و رایزنی گذاشته شد.

در نشست اختتامیه، میخائیل گوسمان معاون اول خبرگزاری ایتارتاس روسیه که مسوولیت دوره ای دبیرخانه اوآنا را برعهده دارد، اظهار امیدواری کرد تدوین نهایی مجموعه قوانین استانداردهای حرفه ای و اخلاقی باعث افزایش وجهه اوآنا و اعضای آن در مجامع خبری شود.

دبیرکل اوآنا با استقبال از تصمیمات کمیته کارشناسان فنی که همزمان با نشست هیات اجرایی برگزار شد، گفت: تلاش خواهد شد تا پایگاه اینترنتی اوآنا از لحاظ شکل و محتوا با رسانه های جدید همگام باشد و از امکانات آنها استفاده شود.

وی از اعضا خواست نظرات خود درباره راههای نوسازی و تجدید ساختار اوآنا را در سه ماه آینده به دبیرخانه ارسال کنند تا پس از گردآوری و محوریابی برای آگاهی و کسب نظر تمام اعضا برای آنها ارسال شود.

گوسمان به نیابت از اوآنا از ابتکار خبرگزاری مالزی (برناما) برای موافقت با پیشنهاد تشکیل نشست آینده هیات اجرایی ائتلاف خبرگزاری های آسیایی تشکر و اظهار امیدواری کرد نشست آتی بتواند دستورکار پیشبرد جایگاه اوآنا را با موفقیت به بررسی بگذارد.

دبیرکل اوآنا همچنین با تشکر از مهند نعیمی مدیرعامل خبرگزاری بحرین برای میزبانی هیات اجرایی، ابتکار برگزاری همزمان اجلاس اوآنا و اتحادیه خبرگزاری های عربی (فانا) در بحرین را گامی برای همکاری های خبرگزاری های قاره آسیا و جهان عرب دانست و پیشنهاد کرد تفاهم نامه همکاری در این خصوص به امضا برسد.

این گزارش حاکی است، اعضای هیات اجرایی اوآنا همچنین از پیشنهاد ایرنا مبنی بر ضرورت تدوین یک برنامه عملیاتی و غیر تشریفاتی با مشارکت تمام اعضای اوآنا برای رایزنی در خصوص چالش حیاتی خبرگزاری ها در عصر جدید ارتباطات و نوسازی و تجدید ساختار اوآنا استقبال کردند.

محمد خدادی مدیرعامل ایرنا که برای شرکت در نشست هیات اجرایی به منامه سفر کرده است، روز دوشنبه در سخنرانی خود استمرار فعالیت حرفه ای خبرگزاری های آسیایی و همکاری آنها را در گرو آموزش مهارت های تخصصی و حرفه ای متناسب با فناوری های جدید، افزایش و متنوع ساختن خدمات رسانه ای مطابق نیاز مخاطبان، و به اشتراک گذاری تجارب، اخبار، و منابع معرفی کرد.

خدادی پیشینه 80 سال فعالیت خبررسانی ایرنا را سرمایه ای باارزش توصیف کرد و گفت: مهمترین ماموریت رسانه کمک به برقراری ارتباطات میان ملت ها و پیشبرد ارزش های مشترک انسانی است. مخاطبان آگاه خواستار بالاترین کیفیت در تولیدات رسانه ای هستند. بنابر این هر چه کیفیت خروجی یک رسانه بالاتر باشد، شمار خوانندگان بیشتر و درآمد آن بالاتر می رود.

مدیرعامل ایرنا نیاز خبرگزاری های ملی را باز تعریف روال های سنتی فعالیت در صنعت رسانه معرفی و اضافه کرد: رسیدن به این هدف می تواند با برگزاری دوره های آموزشی وحرفه ای در زمینه های گزارشگری، مهارتهای مدیریتی و فنی، از طریق ایجاد استانداردهای کاری جدید، افزایش خدمات اینترنتی، هم اندیشی ها،کارگاه ها و ارایه خدمات متنوع رسانه ای مطابق سفارش مخاطبان تضمین شود.

در حاشیه برگزاری اجلاس اوآنا، نمایشگاهی از عکس های منتخب خبرگزاری های عضو برپا شد که در آن 25 اثر عکاسان خبری ایرنا با موضوعات فرهنگی و زندگی اجتماعی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت.

اوآنا در سال 1961 با هدف تسهیل اطلاع رسانی میان کشورهای این منطقه با حمایت یونسکو تاسیس شد. در حال حاضر، 44 خبرگزاری از 35 کشور منطقه آسیا واقیانوس آرام اعضای این تشکیلات هستند. علاوه بر ایرنا که یکی از معاونان ریاست اوآنا است، از ایران خبرگزاری های مهر و فارس از سال 1386 در این مجمع حرفه ای عضویت دارند.

ایرنا از اعضای فعال و با سابقه طولانی در اوآنا است و یک دوره سه ساله (2000- 1977) ریاست آن را بر عهده داشته است.

سیام*1377**5981
کد N343375