ولایتی:

حاشیه سازی های غیر منطقی آمریکا مانع رفع مشکلات بوده و هست

سیاست خارجی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه برنامه های خود در چین با مسئولان مرکز مطالعاتی این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر ولایتی روز سه شنبه با حضور در مرکز مطالعات بین المللی چین با مدیران ارشد این مرکز مطالعاتی دیدار و برای برخی از پرسشهای مطرح شده پاسخ گفت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر توسعه روابط مراکز تحقیقاتی ایران و چین گفت: سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران این است که روابط چین و ایران در بالاترین سطح خود قرار گیرد و البته باید با اهتمام مسئولان و دست اندرکاران دو طرف به منظور افزایش سطح استراتژیک تلاش کرد.

رونگ مانیوان نیز حضور مشاور رهبر معظم انقلاب و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، مجمع تشخیص مصلحت نظام را در این مرکز مغتنم شمرد و گفت: خاطرات بسیار خوبی از زمان وزارت آقای دکتر ولایتی در ذهن داریم و زمانی که به ایران سفر کردم تحلیلهای تخصصی ایشان برای من و همراهان بسیار ارزشمند و دقیق بود.

ولایتی نیز در ادامه ضمن مثبت ارزیابی کردن این سفر در تعاملات دو جانبه و توسعه روابط استراتژیک افزود: روابط خوب دو کشور از گذشته تاکنون بر پایه همکاری و دوستی بوده و امروز فصل تازه ای در روابط مراکز تحقیقاتی دو کشور آغاز شده و مراکز تحقیقاتی دو کشور می توانند با تکیه بر پژوهشگران و محققان تحولات منطقه ای و خاورمیانه را رصد و مورد تبادل نظر قرار دهند و راه حلهای دقیق در جهت تامین منافع و اهداف مورد نظر ارائه کنند.

در این جلسه همچنین ولایتی به برخی سوالات مطرح شده پاسخ گفت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در خصوص روابط ایران و امریکا گفت: ایران با کشورهایی ارتباط دارد که به احترام متقابل معتقد باشند و آنچه از سوی دولتمردان آمریکایی حتی در مذاکرات وجود دارد نشان دهنده این مطلب نیست و نوعی ماجراجویی را شاهدیم و این حس برتری جویی و ایجاد حاشیه های غیر منطقی مانع پیشرفت در رفع مشکلات بوده و هست.

وی در خصوص روابط ایران و چین نیز گفت: فرصتهای ارزشمند و مهمی در اختیار دو طرف قرار دارد که می توانند در تمامی زمینه ها همکاری کرده و روابط خود را به بالاترین سطح ممکن ارتقا بخشند.

ولایتی در خصوص مسائل عراق و منطقه نیز گفت: همان گونه که مشخص شده و امریکاییها نیز اعتراف کرده اند در ارزیابی و تاثیرگذاری منطقه خاورمیانه دچار اشتباه محاسباتی شده اند و همه جانبه در افغانستان، عراق، سوریه و... شکست خوردند.