جهانگیری: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت عراق آماده است

عراق 93,سفر بولیوی

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به دولت عراق اعلام کرد و گفت: اگر دولت این کشور اعلام نیاز کند به آنها کمک خواهیم کرد اما تاکنون هیچ نیروی نظامی به عراق نفرستاده ایم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «اسحاق جهانگیری» که برای شرکت در اجلاس سران گروه 77 و چین سفری چهار روزه به سانتاکروز بولیوی داشت، در گفت و گو با شبکه خبری تله سور ونزوئلا افزود: معتقدیم خشونت و گروه های تروریستی باید از منطقه حذف شوند.

وی با بیان این که عراق یکی از کشورهای مهم منطقه است، یادآور شد: ما با دولت عراق روابط خوبی داریم و معتقدیم ثبات در عراق باید مورد توجه همه باشد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: بعد از استقرار دولت جدید عراق تلاش های زیادی برای تضعیف این دولت انجام شد اما دولت این کشور به خوبی عمل کرده است.

جهانگیری ادامه داد: آخرین انتخابات در عراق در ماه گذشته با شرکت پرشور مردم همراه بود و در آرامش کامل برگزار شد، آنهم در شرایطی که بسیاری از گروه های معارض انتظار داشتند هنگام انتخابات، امنیت عراق را بر هم بزنند.

وی با بیان این که انتخابات اخیر عراق، اولین انتخاباتی بود که بعد از خروج کامل نیروهای خارجی انجام شد، اظهارداشت: در کنار عراق، سوریه است که چند سالی است دچار بحران شده و در آن، گروه های افراطی زیادی از کشورهای مختلف حضور دارند. معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: گروه های تروریستی که در سوریه سازماندهی شده اند، از این فرصت استفاده و بسیاری از شهرهای عراق را نا امن کرده اند.

جهانگیری تاکید کرد: ما مطمئن هستیم که دولت و مردم عراق با کمک روحانیت و مرجعیت که عزم جدی برای مقابله با تروریست ها دارند، قادر هستند گروه داعش را از سرزمین خود بیرون کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی خبرگزاری ها ادعا کرده اند ایران نیروی نظامی به عراق فرستاده است، بار دیگر تاکید کرد: تا این لحظه، ما هیچ نیروی نظامی نفرستاده ایم.** حمایت برخی کشورهای منطقه از گروه های تروریستی در عراق

معاون اول رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که « آیا شما فکر می کنید حضور گروه های تروریستی در عراق به خاطر شکست در سوریه بوده است؟»، اظهارداشت: البته آنها در سوریه شکست سنگینی خورده اند اما این گروه (داعش) از اول هم بنا داشت در عراق ناامنی ایجاد کند.

جهانگیری ادامه داد: دولت عراق دولت تازه ای است که بعد از مدت زیادی روی کار آمده است. علاوه بر آن، متاسفانه برخی کشورهای منطقه از گروه های تروریستی حمایت می کنند و از ناامنی در عراق خوشحال هستند.

وی تصریح کرد: گروه داعش هیچ مرزی را نمی شناسد و در صورت قدرت یافتن به کشورهای حامی خود هم حمله خواهند کرد. بحران سوریه، در واقع، فرصتی برای سازماندهی و جمع آوری نیرو از سوی این گروه ها از کشورهای مختلف فراهم ساخت.** تحولات عراق بهترین فرصت برای مقابله با تروریسم است

خبرنگار شبکه خبری تله سور از معاون اول رییس جمهوری پرسید: «نظرتان درباره اظهارات اخیر اوباما که هرگونه کمکی به عراق را منوط به شرایط سیاسی جدیدی در این کشور کرده است، چیست؟»

جهانگیری گفت: اگر آمریکایی ها در مبارزه با تروریسم صادق هستند، با توجه به اینکه دولت عراق یک دولت قانونی مبتنی بر رای مردم است، اکنون فرصت مناسبی برای آمریکایی ها فراهم شده است تا مبارزه با تروریسم را به صورت عملی نشان دهند.

خبرنگار تله سور سوال کرد: به نظر شما، آیا حضور داعش در عراق و انجام عملیات تروریستی اخیر در این کشور، نتیجه پیروزی بشار اسد در سوریه است؟»

معاون اول رییس جمهوری گفت: با توجه به شرایط سوریه، رای مردم این کشور به بشار اسد و حضور گسترده آنها پای صندوق های رای، به طور طبیعی، بسیاری از مخالفان اسد از جمله داعش، خود را شکست خورده می دانند. از این رو، این گروه تلاش می کند هم در عراق و هم در سوریه ناامنی ایجاد کند.

جهانگیری در باره این سوال که «با توجه به حملات داعش در عراق که توانسته است به انبار تسلیحات ارتش شبیخون بزند، آیا فکر می کنید این سلاح ها به سوریه ارسال می شود؟»، گفت: مردم و دولت عراق حتما این گروهک تروریستی را زمین گیر خواهند کرد. ما امیدواریم این گروه به گونه ای در عراق زمینگیر شود که دیگر در سوریه قادر نباشد اقدامی انجام بدهد.** پیام انتخابات سوریه، به نتیجه نرسیدن طراحی های رژیم صهیونیستی بود

جهانگیری همچنین در پاسخ به این سوال که « پیروزی بشار اسد در انتخابات اخیر سوریه چه معنایی برای منطقه دارد؟»، اظهارداشت: دولت سوریه یکی از دولت های پیشرو در منطقه، خط مقدم در مقابله با زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی و عامل ثبات در منطقه بوده است. از این رو، تلاش زیادی انجام گرفت که سوریه ناامن و بشار اسد از قدرت ساقط شود.

وی تصریح کرد: مهم ترین پیام انتخابات سوریه، این است که طراحی های رژیم صهیونیستی و کشورهای همسو با آن به نتیجه ای نرسیده است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که به رغم همه فشارهایی که به مردم سوریه وارد شد، آنها نشان دادند که از دولت اسد حمایت می کنند، افزود: آنهایی که فکر می کردند مردم این کشور از بشار اسد نا امید شده اند بعد از انتخابات باید در این زمینه تجدیدنظر کنند.** از حقوق هسته ای ملت ایران، عقب نشینی نمی کنیم

خبرنگار تله سور از معاون اول رییس جمهور پرسید که بعد از چند دهه، جمهوری اسلامی ایران با نمایندگان امریکا مذاکره کرده است. به نظر شما، آیا آمریکا اجازه خواهد داد ایران گام های دیگر برای رسیدن به حقش در پرونده هسته ای بردارد؟

جهانگیری گفت: درمورد آمریکا بحث زیادی وجود دارد . مردم ما در 60 سال گذشته خاطرات تلخی از دخالت آمریکا در کشورشان دارند که از کودتای علیه یک دولت مردمی گرفته تا اعمال تحریم های ظالمانه و ضد انسانی علیه ایران نمونه هایی از این اقدامات است. در سال های اخیر وقتی مساله حقوق مردم خصوصا ملت های مسلمان منطقه مطرح بوده است، ما با آمریکا مذاکره می کردیم تا درد و رنج مردم منطقه کم شود. زمانی که آمریکاییها در عراق و افغانستان درگیر شدند در باره این موضوعات با آنها مذاکره کردیم. در باره افغانستان، با این هدف که مردم آن کشور آسیب کمتری ببینند، در زمان اشغال عراق هم این گونه بود.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که «ما در مورد برنامه هسته ای ایران کاملا در چارچوب ان پی تی عمل کرده ایم»، گفت: غربی ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در اجرای برنامه هسته ای ایران مشارکت داشته اند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی که غربی ها، پروژه های هسته ای ما را ترک کردند، دانشمندان ایرانی این کار را ادامه دادند و ما به کمک دانشمندان خودمان به فناوری هسته ای مسلط شده ایم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما به هیچ وجه به سمت اهداف نظامی نرفته ایم و به دنبال بمب اتمی نیستیم. به آژانس هم اعلام کرده ایم که می تواند از تمام برنامه های هسته ای ایران بازدید داشته باشد. این در حالی است که به کشورها و رژیم هایی که عضو ان. پی. تی نیستند و بمب اتم هم دارند اعتراضی نمی شود. با همه اینها، ما قبول کرده ایم که در برنامه هسته ای با کشورهای گروه 5+1 مذاکره کنیم. در این زمینه، گاهی نیاز است با تک تک اعضای گروه 5 + 1 مذاکره شود که آمریکا هم یکی از این اعضا است.

وی تصریح کرد: مذاکرات موجود صرفا درباره موضوعات هسته ای برای شفاف سازی است تا فشارهایی که به مردم ایران وارد شده است را کاهش دهیم. به 5+1 گفته ایم و آمریکایی ها هم در این دایره قبول دارند که به هیچ وجه از حق هسته ای ملت ایران، نه اجازه داریم، نه می توانیم و نه باید، عقب نشینی کنیم. مذاکره برای این است که شفاف سازی انجام شود و اعتقاد داریم نتیجه مذاکره باید رسیدن به حق هسته ای مردم ایران در چارچوب ان پی تی باشد.* غنی سازی ادامه می یابد

خبرنگار تله سور از معاون اول رییس جمهوری پرسید که آیا مذاکرات ایران و آمریکا ناشی از آن است که تهران سیاست خارجی خود را تغییر داده است؟

جهانگیری گفت: اصول سیاست خارجی ایران تغییرناپذیر است اما روش ها ممکن است تغییر کند.

خبرنگار این شبکه خبری امریکای لاتین سوال کرد: آقای ظریف اشاره کرده اند که ایران بنا دارد غنی سازی را تا 5 درصد کاهش دهد تا ثابت کند که دنبال بمب اتمی نیست. آیا این کاهش ضمانت لازم را به طرف مقابل خواهد داد؟»

معاون اول رییس جمهوری پاسخ داد: آنچه را که در حال حاضر، ما برای سوخت نیروگاه ها نیاز داریم، غنی سازی 5 درصد است. غنی سازی 20 درصد نیز برای مرکز تحقیقات هسته ای تهران بود که به آن نیاز داشت. در همان زمان ما به غرب اعلام کرده بودیم که اگر شما سوخت هسته ای 20 درصد را به ما تحویل بدهید، نیازی به غنی سازی 20 درصد نداریم ولی اگر تحویل ندهید این کار را خواهیم کرد. وقتی آنها تحویل ندادند، فکر کردند که ما قادر نیستیم سوخت 20 درصد را غنی سازی و تولید کنیم اما دیدند که در مدت کوتاهی این کار انجام شد. الان به این کار نیاز نداریم و از طرفی خواسته ایم یک حرکت اعتمادسازی انجام دهیم. در همین راستا، درصد غنی سازی را کاهش داده ایم و حتی اورانیوم 20 درصدی خود را رقیق کرده ایم. این اقدامات به منظور نشان دادن اعتماد و قدرت اعتماد سازی ملت ایران صورت گرفته است.

وی افزود: ما به غنی سازی 5 درصد نیاز داریم چون نیروگاه های هسته ای بیشتری در کشورمان ایجاد خواهیم کرد و سوخت آنها نیز باید تضمین شده باشد. به همین دلیل، غنی سازی 5 درصد ادامه می یابد.** به همه بخش های توافق ژنو عمل شده است

معاون اول رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که یکی از نتایج پیش بینی شده در مذاکرات هسته ای کاهش تحریم ها علیه ملت ایران بوده، آیا این هدف محقق شده است؟، گفت: با توافقی که در ژنو انجام دادیم تا کنون تقریبا به همه بخش های توافق عمل شده است.

جهانگیری افزود: تاکنون مبلغ 4.2 میلیارد دلار از منابع مسدود شده ما آزاد شده است و برای ما امکان استفاده از آن پول وجود دارد. اکنون ما می توانیم برای تامین کالاهای اساسی با پول نفت از همه دنیا خرید کنیم. علاوه بر آن، صادرات پتروشیمی، واردات قطعات خودرو و مانند آن نیز در توافق ژنو دیده و تقریبا به همه آنها عمل شده است.** بازی جوانمردانه ؛ انتظار مردم ایران از فوتبالیست هایشان

آخرین سوال خبرنگار تله سور از معاون اول رییس جمهوری درباره حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل و انتظار ایران از این حضور بود.

جهانگیری پاسخ داد: در ایران فوتبال خیلی طرفدار دارد. گاهی اوقات در بازی های لیگ داخلی بیش از 100 هزار نفر تماشاچی شرکت می کنند و میلیون ها نفر در خانه هایشان این مسابقات را به تماشا می نشینند.

وی افزود: اگر بازی های جام جهانی برزیل نزدیک ایران بود، صدها هزار ایرانی برای تماشای این مسابقات می رفتند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که انتظار مردم ایران از فوتبالیست هایشان ارایه یک بازی جوانمردانه است، گفت: البته دوست داریم آنها همه بازی ها را ببرند اما اگر هم نبردند ناراحت نمی شویم. ما از فوتبالیست هایمان خیلی راضی هستیم و از همین جا که به برزیل نزدیک است به آن ها سلام می کنم و می گویم به گونه ای بازی کنند که مردم ایران از آنها راضی باشند.

جهانگیری در این گفت و گوی خبری به مردم ونزوئلا نیز سلام و درود فرستاد و گفت: ما با ونزوئلا کارهای زیادی داریم. در زمان تصدی من در وزارت صنایع کارهای صنعتی زیادی در کشور شما بنا نهادیم و در دوره مسوولیت کنونی نیز باید به گونه ای عمل کنم که آن تعهدات انجام و رضایت دولت و مردم ونزوئلا هم تامین شود.

سیام*9254**1336
کد N343114