هرمیداس باوند در گفت‌وگو با ایلنا:

امیدها برای حل و فصل مسئله هسته‌ای بیشتر از پیش شده است

سیاست خارجی,مذاکرات هسته‌ای,مذاکرات وین,مذاکرات هسته ای,داود هرمیداس باوند

تغییراتی كه در دولت و تركیب تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای ایران در یک سال اخیر رخ داده، امیدها را برای دستیابی به نتیجه‌ای مطلوب و تامین منافع همه گروه‌های ذی‌نفع در مذاكرات زنده كرده و به عبارتی شرایط را برای رسیدن به توافق برد برد امكان‌پذیر كرده است.

یک تحلیل‌گر مسائل سیاسیت خارجی تاکید کرد: اگرچه مسیر مذاکرات با پیچیدگی‌هایی همراه است اما با نگاهی به گام‌های برداشته شده، امیدها برای حل و فصل مسئله هسته‌ای بیشتر از پیش شده است.

داود هرمیداس باوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص مذاکرات وین5 گفت: با گذشت چهار دور از مذاكرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 و شروع دور پنجم، می‌توان روند این دور از مذاكرات را مثبت ارزیابی كرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه قصد و نیت طرفین رسیدن به نتیجه است، اظهار داشت: خواست طرفین مذاكرات نشان می‌دهد كه تلاش‌های انجام شده در راستای دستیابی به توافق جامع نهایی است و طرفین به طور جدی خواهان فیصله دادن به پرونده هسته‌ای ایران هستند و می‌توان امید داشت که در این دور، تدوین پیش‌نویس توافق نهایی آغاز شود.

وی با اشاره به عملکرد تیم مذاکره‌کننده ایرانی تصریح کرد: تغییراتی كه در دولت و تركیب تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای ایران در یک سال اخیر رخ داده، امیدها را برای دستیابی به نتیجه‌ای مطلوب و تامین منافع همه گروه‌های ذی‌نفع در مذاكرات زنده كرده و به عبارتی شرایط را برای رسیدن به توافق برد برد امكان‌پذیر كرده است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسیت خارجی با تاکید بر اینکه نباید انتظار معجزه در مذاکرات داشت و مذاکرات عموما سخت و پیچیده است، یادآور شد: اگرچه این مسیر با پیچیدگی‌هایی همراه است اما با نگاهی به گام‌های برداشته شده، امیدها برای حل و فصل مسئله هسته‌ای بیشتر از پیش شده است.

باوند در پاسخ به این سوال که دیدار تیم مذاکره‌کننده با هیات‌های مذاکره‌کننده چقدر می‌تواند در حل پرونده هسته‌ای موثر باشد؟ ابراز داشت: این دیدارها بالاخص دیدار با آمریکا بسیار مثبت و سازننده است چرا که مذکرات در یک محیط بازتر و جدی‌تر صورت می‌گیرد و می‌تواند اثرگذار باشد و این دیدار كه در آستانه دور پنجم مذاكرات برگزار شد پیامدهای خوشی را می‌دهد.

این استاد دانشگاه حوادث منطقه را عاملی دیگر برای نزدیکی ایران و آمریکا برای رسیدن به نتیجه مطلوب دانست و افزود: حمله داعش به عراق و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، به شکلی غیرمستقیم موجب نزدیکی ایران و آمریکا شده است.

کد N343059