تعداد کشته شدگان درگیری پلیس و معترضان در لاهور به 11 تن رسید

تظاهرات,لاهور

اسلام آباد - ایرنا - منابع خبری پاکستان اعلام کردند که شمار کشته شدگان در جریان درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان وابسته به یک حزب سیاسی در شهر ˈلاهورˈ مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان به 11 تن افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، مقام های پلیس لاهور در گفت وگو با خبرنگاران افزودند: این درگیری زمانی صورت گرفت که مسوولان انتظامی و نیروهای پلیس امروز در پی از بین بردن موارد سد معبر در نزدیکی اقامتگاه علامه محمد طاهر القادری رییس حزب جنبش مردمی (تحریک عوامی) سازمان منهاج القرآن در منطقه ˈمادل تاونˈ این شهر با مقاومت فعالان و هواداران این حزب مواجه شد.

به گفته این مقامات؛ موانع ایجاد شده در نزدیکی اقامتگاه القادری بی اساس بوده و مسوولان انتظامی لاهور پس از دریافت شکایات از ساکنان محله اقدام به رفع این موانع کردند اما فعالان و هواداران حزب جنبش مردمی منهاج القرآن مانع عملیات نیروهای پلیس شده و اقدام به و زد و خورد کردند.

بر اساس این گزارش، هواداران علامه القادری با تجمع در نزدیکی اقامتگاه وی مقاومت در برابر عملیات پلیس را تبدیل به تظاهرات اعتراض آمیز کرده و بلافاصله تعداد زیادی از این افراد با نیروهای پلیس و مسوولان انتظامی درگیر شدند.

نیروهای پلیس شهر لاهور با پرتاب گاز اشک آور و تیراندازی هوایی سعی در پراکنده کردن معترضان داشتند اما درگیری میان طرفین تشدید شده و در پی آن 11 نفر از جمله 3 زن کشته و بیش از 80 نفر که اکثر آنان فعالان سیاسی بودند ؛ مجروح شدند.

در میان زخمی شدگان نیروهای پلیس نیز به چشم می خورند.

تیم های امدادی با حضور در محل درگیری ؛ اجساد قربانیان و مجروحان حادثه را به مرکز پزشکی قانونی و بیمارستان جناح شهر لاهور منتقل کردند.

ˈمحمد طاهر القادریˈ هم اکنون ساکن کانادا بوده و قرار است طی روزهای آینده برای به دست گرفتن رهبری تظاهرات ضددولتی و آنچه را که وی ˈآغاز انقلاب مردمی در پاکستان ˈ می خواند، وارد اسلام آباد شود.

وی درگیری نیروهای پلیس و فعالان سیاسی حزب متبوعش و جان باختن معترضان در حادثه امروز را به شدت محکوم کرد.

روسای احزاب مختلف سیاسی و مذهبی پاکستان درگیری امروز نیروهای پلیس و با فعالان سیاسی حزب جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن را محکوم و کشته شدن تعدادی از مردم را نیز باعث تاسف دانستند.

ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان طی تماس با ˈشهباز شریفˈ سروزیر ایالت پنجاب (برادر نخست وزیر) ضمن مطلع شدن از جزییات درگیری در شهر لاهور؛ خواستار گزارش فوری در این خصوص، شناسایی و مجازات افراد مقصر در این حادثه شد.

ˈمحمد طاهر القادریˈ رییس جنبش مردمی سازمان ˈمنهاج القرآنˈ در لاهور پاکستان اواخر دی ماه 1391 یک تظاهرات سراسری را از این شهر به سمت اسلام آباد پایتخت پاکستان با حضور هزاران نفر از فعالان سیاسی و حامیان این حزب راه اندازی کرد.

تحصن چهار روزه سازمان ˈمنهاج القرانˈ در مقابل مجلس ملی در اسلام آباد دغدغه ای برای حزب مردم پاکستان (حزب حاکم پیشین این کشور) بوجود آورد، به طوری که دولت وقت فدرال اسلام آباد ضمن امضای توافق نامه با القادری به وی اطمینان داد که مجالس ملی و ایالتی در زمان خود منحل شده و جنبش مردمی سازمان ˈمنهاج القرآنˈ نیز در روند مشورتی جهت روی کارآمدن دولت موقت به ویژه انتخاب نخست وزیر انتقالی قرار خواهد گرفت.

آساق **ش* ا.ر**1010
کد N342889