رییس دانشگاه مذاهب اسلامی: امت غیرمنسجم با خطر امثال داعش مواجه است

قم

قم - ایرنا- رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: امت غیرمنسجم همیشه شاهد رشد گروه های تروریستی مانند داعش است.

به گزارش ایرنا، از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، حجت الاسلام والمسلمینˈاحمد مبلغیˈ روز سه شنبه در نشستی در باره تحولات منطقه در قم افزود: تعمیق وحدت اسلامی، بزرگترین ابزار مقابله با گروه های تروریستی مانند داعش است.

وی ادامه داد: شیعه و سنی باید در صفی واحد در قبال جنایت های این گروه تکفیری بایستند، زیرا خطر این گروه منطقه و دولتهای آن را تهدید می کند.

مبلغی اظهار داشت: گل آلود کردن روابط شیعه و سنی یکی از روشهای این گروه است لذا از هر فرصتی برای ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی استفاده می کند.

وی افزود:در کشور عراق همیشه پیروان مذاهب اسلامی همزیستی مسالمت آمیزی با هم داشته اند، لذا داعش تلاش دارد تا این مساله مهم را از بین ببرد.

مبلغی بااشاره به اینکه بهره گیری از واژگان یکی دیگر از روشهای این گروه است، گفت: بهره گیری از واژگان مطلوب برای دستیابی به اهداف خطرناک از ویژگی های مشترک داعش و خوارج صدراسلام است.

وی ادامه داد: داعش مانند خوارج که از واژه امر به معروف و نهی از منکر استفاده ناصواب می کرد، امروز از واژه دولت اسلامی، سوء استفاده می کند.

وی با اشاره به این که منطق گریزی روش دیگر داعش است، گفت: داعشی ها مانند خوارج اهل گفت وگوی منطقی نیستند و عقلانیت را برای خود خطرناک و حیاتشان را در مناسبات به هم ریخته و آب گل آلود می بینند.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به رسالت مسلمانان در برابر گروه تروریستی داعش گفت: ما در برابر داعش تا مادامی که آنها دست به عملیات نزنند باید مراقب باشیم خود ما جنگ و گریز راه نیندازیم ولی اگر آنها دست به اقدام نظامی زده و حمله کنند باید با قاطعیت با آنها برخورد شود.

وی ادامه داد: امروز گروه تروریستی داعش، فوج فوج انسانهای مظلوم را به شهادت می رسانند و این خطر شیعه و سنی را تهدید می کند و باید از موضع امت واحده با آنها برخورد و ماهیت اصلی این گروه برای مردم افشا شود.

وی یادآور شد: علمای شیعه و سنی باید موضع گیریهای خود را در برابر گروه داعش برجسته تر کنند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: خطر تکفیر از بدیهیات اسلام است ولی بدلایل مختلف از جمله جهل، با وجود نگاه و تاکید علمای شیعه و سنی بر تحریم تکفیر، این پدیده زشت شکل گرفته است و باید علل آن را از نظر جامعه شناسی بررسی کرد.

وی با اشاره به اینکه سه گروه جاهلان بهانه جو، گروه های تکفیری از نوع داعش و گروه های شبه تکفیری همیشه بدنبال ایجاد مشکل در رابطه بین شیعه و سنی هستند، گفت: باید این ارتباط توسط علمای فریقین بدرستی مدیریت و فضا را از دست تکفیریها و گروه های تروریستی بهانه جو خارج کنند.

مبلغی، ریشه داعش را تاریخی و مشابه خوارج دانست و گفت: تفکر این گروه بشدت منجمد است و آنها نمی توانند رفتار خود را از خشونت جدا کنند و مانند خوارج شمشیرهای آنها همیشه بر گردن آویخته و وسایل انفجار برای کشتن مردم در اختیار دارند. ک/1

7401/ 550/
#قم
کد N342864