برنامه بازگشایی سفارت انگلیس در تهران امروز اعلام می‌شود

سیاسی

وزیر امور خارجه انگلیس اقدامات مربوط به بازگشایی سفارت کشورش در تهران را اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ویلیام هیگ امروز سه‌شنبه برنامه بازگشایی سفارت این کشور در تهران را اعلام خواهد کرد.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی فارسی قرار است هیگ ضمن تشریح این برنامه در مجلس عوام انگلیس، به سئوالات نمایندگان در این زمینه پاسخ دهد.

بنابر این گزارش، انتظار نمی‌رود سخنان امروز وزیر خارجه انگلیس شامل اعلام بازگشایی فوری سفارت این کشور در تهران باشد بلکه وی اقدامات منجر به این بازگشایی را شرح خواهد داد.

حمله به سفارت انگلیس در تهران باعث بسته شدن سفارتخانه های دو کشور شد

پس از انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در ایران و تغییراتی که در سیاست خارجی جمهوری اسلامی روی داد، در مهر سال ۱۳۹۲، سخنگوی وزارت خارجه ایران از تصمیم دو کشور به تعیین "کاردارهای غیرمقیم" خبر داد و این تصمیم بعدا به اجرا گذاشته شد.

انگلیس شرایطی را برای بازگشایی سفارت خود در تهران اعلام کرده که از جمله شامل پرداخت غرامت برای خسارت‌های وارده به ساختمان‌ها و اموال سفارت و عذرخواهی جمهوری اسلامی از تعدی به حریم دیپلماتیک این کشور در تهران است.

اخیرا به نقل از مجید تخت روانچی، معاون وزارت خارجه گزارش شد که جمهوری اسلامی گزینه پرداخت خسارت به دولت بریتانیا را "بررسی می‌کند" اما بابت حادثه اشغال سفارت عذرخواهی نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N342460