وزیر کشور در ژنو تاکید کرد:

عزم ایران بر حل پایدار مشکلات پناهجویان افغانی

دولت

وزیر کشور با بیان اینکه مجامع بین المللی باید اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین و پناهندگان به میهن خود را فراهم کنند، بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر حل پایدار مشکلات پناهجویان افغانی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور طی سخنانی در نشست کمیساریای عالی امور پناهندگان در مقر این سازمان در ژنو در خصوص استراژی حل مسائل پناهندگان افغان با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر حل پایدار مشکلات پناهجویان افغانی، گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها نسبت به نیازهای اولیه مهاجرین افغان تلاش کرده، بلکه شرایط برابر برای پناهجویان برای تحصیلات تکمیلی و کسب مهارت های حرفه ای ایجاد نموده است.

رحمانی فضلی در ادامه مشارکت جهانی برای ساماندهی پناهدگان و آوارگان را ضروری دانست و گفت: اولویت اول باید در بازگشت پایدار پناهندگان افغان به کشورشان باشد و به موازات پیگیری این راهبرد تمام تلاش خود را با مشارکت جامعه ملل برای رسیدگی به مسائل مربوط به آوارگان پی گرفت.

وی اظهار داشت: اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران و حمایت از پناهندگان و آوارگان خارجی مقیم ایران در نوع خود و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بی نظیر است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: مجامع بین المللی و از جمله کمیساریای عالی پناهندگان باید اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین و پناهندگان به میهن خود را فراهم کنند.

وی ضرورت حمایت از بازگشت داوطلبانه پناهندگان، همکاری و مشارکت همه اعضای جامعه بین المللی در بهبود شرایط و ایجاد و تقویت زیر ساخت های مناسب در کشور افغانستان برای سرعت بخشی به روند بازگشت و ایفای تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان را از جمله اقدامات مورد نیاز برای بازگشت مهاجرین به کشورشان برشمرد.

در این نشست علاوه بر کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تعدادی از سفرای سایر کشورها ضمن تشکر و قدردانی از مساعدت های ایران به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشورهای بزرگ پناهنده پذیر و عضو فعال کنوانسیون 1951 ژنو تاکنون همکاری های تنگاتنگی را با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان داشته است.