واشنگتن خطاب به دولت میانمار: بگذارید مردم خودشان رئیس‌جمهورشان را انتخاب کنند

سیاسی

آمریکا از دولت میانمار خواست تا اجازه دهد مردم این کشور رئیس‌جمهورشان را آزادانه انتخاب کنند.

آمریکا از دولت میانمار خواست تا اجازه دهد مردم این کشور رئیس‌جمهورشان را آزادانه انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد: آزاد گذاشتن مردم برمه (میانمار) به انتخاب آزادانه رئیس‌جمهور بعدشان کمک به تضمین ثبات در کشور همزمان با تداوم انتقال و گذار دموکراتیک است. فرد جدید کسی است که می‌تواند میانمار را در جریان دور بعدی و حساس انتقال و گذار سیاسی هدایت کند.

اظهارنظرهای وزارت امور خارجه آمریکا پس از آن مطرح شد که قانونگذاران کمیته پارلمانی میانمار به تغییر بندی از قانون اساسی که آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه میانمار را از شرکت در انتخابات آتی منع می‌کند، رای ندادند. چرا که براساس این بند هر میانماری که روابط و خویشاوندان خارجی داشته باشد نمی‌تواند نامزد انتخابات شود. همسر فقید سوچی و دو پسرش انگلیسی هستند.

سوچی از جامعه بین‌الملل خواسته تا از کمپین وی حمایت کرده و به وی کمک کنند تا از آنچه که رقابت عادلانه انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری 2015 میانمار است، دفاع کند.

وی روز دوشنبه به خاطر این کمپین از جانب آمریکا مورد حمایت قرار گرفت.

وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه آورده است: ما معتقدیم که اصلاح در قانون اساسی میانمار باید راه را برای پیمودن میانمار به سمت انتخاب آزادانه یک رئیس‌جمهور در انتخابات آزاد و عادلانه 2015 باز کند. واشنگتن در این باره به مذاکرات با دولت میانمار و بازیگران اصلی دولت این کشور ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

کد N341748