رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان کیست؟

آمریکا اروپا

اکمل الدین احسان اغلو که از طرف گروه های مخالف دولت ترکیه به عنوان رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان در انتخابات آتی ریاست جمهوری معرفی شده متولد قاهره و مسلط به زبان های ترکی ، انگلیسی و عربی و آشنا به زبان فارسی و فرانسوی هم است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت دیلی ، اکمل الدین احسان اوغلو که امروز به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده ترکیه از سوی گروه های مخالف حزب حاکم توسعه و عدالت ترکیه معرفی شده است در انتخابات آتی به احتمال زیاد  با رجب طیب اردوغان نخست وزیر فعلی این کشور به رقابت بخواهد پرداخت.

وی رئیس سازمان همکاری های اسلامی بوده است و متولد سال 1943 قاهره پایتخت مصر می باشد.

وی در سال هایی که عهده دار کارهای دیپلماتیک بوده است به مطالعات تاریخ اسلام و تبادلات علمی و فرهنگی غرب متمایل شد .

احسان اوغلو  در تمامی سال هایی که عهده دار کارهای آکادمیک و دیپلماتیک بوده است تلاش های گسترده ای را در راستای نزدیک کردن فرهنگ های مختلف اسلامی و همچنین فرهنگ اسلامی و غرب  به عمل آورد.
ارتباط نزدیک او با دیپلماسی ملی ترکیه و مقامات دولت ترکیه از زمانی آغاز شد که وی در مرکز تحقیقات تاریخ ، فرهنگ و هنر اسلامی استانبول مشغول به کار بود و به مدت 24 سال مدیر عامل این مرکز بود(از 1980 تا 2004).

بعد از آن احسان اوغلو به عنوان دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی انتخاب شد که در آن زمان سازمان کنفرانس اسلامی نامیده می شد.

احسان اوغلو مدرک کارشناسی خود رادر رشته شیمی  در سال 1966 و کارشناسی ارشد خود را در سال 1970 از دانشگاه عین الشمس قاهره دریافت کرده است وی بعد از دریافت مدرک دکتری خود از دانشگاه آنکارا در سال 1974

مقطع فوق دکتری خود را از دانشگاه اکستر انگلستان به پایان رساند.

وی به زبان های انگلیسی ، عربی و ترکی تسلط کامل دارد و با زبان های فرانسوی و فارسی هم آشنایی دارد.

احسان اوغلو متاهل و دارای سه فرزند پسر است.