ارباب سلیمانی:

نسل جوان باید اوقات فراغت خود را در مساجد پر کند

رییس ستاد کانون فرهنگی و هنری مساجد گفت: اگر فراغت مدیریت شود، به سعادت تبدیل می‌شود ولی اگر مدیریت درستی صورت نگیرد، به ذلالت می‌افتیم. نسل جوان ما باید اوقات فراغت خود را در مساجد پر کنند

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ارباب سلیمانی عصر دوشنبه در آیین گشایش فصل نشاط با عنوان «آغاز به کار کانون‌های تخصصی تعالی خانواده» و طرح سراسری اوقات فراغت تابستان 93 که از سوی کانون‌های فرهنگی – هنری مساجد استان تهران در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، اظهار کرد: صحبت‌هایی که امروز در این جلسه شد نشان از آن دارد که مسوولان مساجد ما به محورهای فرهنگی مساجد توجه ویژه‌ای دارند. برای اینکه این محورها درست ارزیابی شود، پیشنهاد من این است که یک دبیرخانه‌ای در مساجد استان تهران تشکیل شود و یک اتاق فکری باشد که در آن افراد شاخص و صاحبنظری حضور داشته باشند تا بتوانیم این محورهای فرهنگی را بررسی کنیم.

وی افزود: مدیریت کردن 3840 مسجد در تهران کار ساده‌ای نیست که بخواهیم از یک نفر فقط این مسوولیت را برعهده گیرد. برای آنکه به آن فرهنگی که مدنظر است برسیم، تمامی اصحاب فن و فکر و هنر باید دست به دست هم بدهند. در چند روز گذشته تفاهم‌نامه‌ای با ستاد عالی و دبیرخانه امضا شد که از جمله طرح‌هایی که در آن ارائه دادیم، طرح تعالی خانواده است که امروز افتتاحیه آن را داشتیم.

رییس ستاد کانون فرهنگی و هنری مساجد یادآور شد: ما در طرح فرهنگی مساجد امروزه بیش از آنچه نیازمند حمایت مالی باشیم، نیازمند حمایت فکری هستیم. امروز کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ما از 18 هزار پایگاه گذشته و کار ساده‌ای نیست که ما بخواهیم تمامی این 18 هزار کانون را مدیریت کنیم. باید برنامه‌هایی تدوین شود که طبق برنامه پنجم توسعه کشور هم در برگیرد.

ارباب‌ سلیمانی تصریح کرد: در پایان امسال وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در راستای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پاسخگو باشد و یکسری از افراد کوته‌فکر می‌گویند که چه لزومی دارد در سال حدود 2 هزار کانون فرهنگی به کار بیفتد. این فکر کوتاهی است که ما داریم. اگر می‌خواهیم به آن برنامه پنجم توسعه برسیم باید هر ساله مقداری کانون‌های فرهنگی تاسیس شود و این کانون‌ها باید کارآیی بالایی داشته باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری دو سال پیش در بیانات خود مطالبی را در مورد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بیان کردند. این نشان از آن دارد که رهبری هم به این مقوله اهمیت زیادی می‌دهد و ما باید اهداف خود را در راستای منویات ایشان برنامه‌ریزی کنیم.

رییس ستاد کانون فرهنگی و هنری مساجد در پایان گفت: اگر می‌خواهیم کانون‌های فرهنگی و هنری ما آن کارایی لازم را داشته باشد باید از افرادی بهره ببریم که دارای صلاحیت هستند. در احادیث داریم که برای مشورت نباید با هرکسی صحبت کنیم چون ممکن است به بیراهه برویم حال که در آستانه اوقات فراغت هستیم این روایت را از پیامبر می‌گویم که پیامبر فرمود بیشتر مردم در دو نعمت زیانکارند یکی نعمت سلامتی و دیگری نعمت فراغت است. همین عبارت پیامبر در زندگی می‌تواند برای ما راهگشای زیادی باشد. اگر فراغت مدیریت شود، به سعادت تبدیل می‌شود ولی اگر مدیریت درستی صورت نگیرد، به ذلالت می‌افتیم. نسل جوان ما باید اوقات فراغت خود را در مساجد پر کنند.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین گلی قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: ما در سال‌های گذشته برای اینکه بخواهیم این طرح را برنامه‌ریزی کنیم با مشکلات زیادی روبه‌رو بودیم. فراموش نکنیم که این یک فرصت تاریخی است که در اختیار ما قرار گرفته و باید دغدغه‌های مساجد را به گوش مسوولان برسانیم.

وی در پایان گفت: ما برای اینکه بخواهیم این دغدغه‌ها را مطرح کنیم برای سال جدید برنامه‌ریزی‌هایی کردیم که هم بتوانیم بر منویات مقام معظم رهبری برسیم و هم مشکلات حل شود. من در اینجا نوید این را می‌دهم که با همکاری روحانیون و اساتید برجسته، یک فضای تربیتی برای خانواده‌ها در مساجد تشکیل شده است که می‌توانند اوقات فراغت خود را در آنجا پر کنند و این فعالیت‌ها باید در تمام فصول ادامه داشته باشد تا به آنچه می‌خواهیم برسیم. امیدواریم بتوانیم مسجد را در تراز اول همه امور قرار دهیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم، استاندار تهران، فرمانداری تهران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارباب سلیمانی رییس کانون فرهنگی و هنری مساجد، قرائتی رییس ستاد اقامه نماز حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N341186