دادگاه استانبول اعتراض چهار نظامی سابق رژیم صهیونیستی را رد کرد

رژیم صهیونیستی

آنکارا - ایرنا - دادگاه کیفری استانبول اعتراض وکلای مدافع چهار تن از نظامیان ارشد سابق رژیم صهیونیستی به حکم بازداشت آنان به جرم حمله به کشتی مرمره آبی را رد کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا،دادگاه استانبول ترکیه به تازگی و در پی رسیدگی به پرونده قتل 9 شهروند این کشور در حمله نظامیان رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره آبی در سال 2010 میلادی، حکم دستگیری چهار تن از فرماندهان سابق ارتش این رژیم را صادر کرده بود.

دادگاه استانبول با صدور این حکم غیابی ، در نامه ای به مراجع امنیتی و اداری ترکیه ،خواستار تنظیم بولتن قرمز توسط سازمان پلیس بین الملل، جهت دستگیری این 4 تن شد.

منابع خبری ترکیه نوشتند،وکلای مدافع ˈ گابی اشکنازیˈ فرمانده وقت ستاد ارتش رژیم صهیونیستی،ˈ الایزر آلفرد مارسونˈ فرمانده وقت نیروی دریایی رژیم اشغالگر قدس،ˈ آویشیا لوویˈ فرمانده وقت بخش اطلاعات نیروی هوایی و ˈ آموزش یالدینˈ فرمانده وقت نیروهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نسبت به حکم موکلانشان اعتراض کرده بودند.

دادگاه استانبول این افراد را عامل اصلی قتل 9 شهروند ترکیه ای دانست.

در پی حمله نظامیان صهیونیست به کشتی مرمره آبی در سال 2010 میلادی، 9 نفر از اتباع ترکیه کشته شدند و روابط سیاسی آنکارا و تل آویو برخلاف روابط اقتصادی دو طرف تیره شد.

با عذرخواهی نخست وزیر رژیم صهیونیستی دو پیش شرط دیگر ترکیه ( پرداخت غرامت به بازماندگان این حادثه و لغو محاصره نوار غزه ) برای عادی سازی روابط آنکارا و تل آویو باقی مانده است.

اخیرا رسانه های جمعی ترکیه از توافق بر سر میزان پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان کشتی مرمره آبی توسط رژیم صهیونیستی خبر دادند، ولی بازماندگان قربانیان عنوان کردند که حتی اگر غرامتی از سوی این رژیم نیز پرداخت شود، عاملان این جنایت باید در دادگاه محاکمه شوند.

وکلای مدافع قربانیان کشتی مرمره آبی نیز پیشتر عنوان کرده بودند که این مساله نمی تواند یک چانه زنی باشد، نظامیانی که افراد بی دفاع را کشته اند ، باید مجازات شوند، این روند در آزادی قوه قضاییه تاثیر منفی می گذارد.

این وکلا با عنوان این که عذرخواهی رژیم صهیونیستی را نمی پذیرند، خواستار صدور حکم از سوی دادگاه استانبول در خصوص دعاوی خود شده بودند.

دادگاه استانبول از سال گذشته به طور غیابی، محاکمه برخی از فرماندهان رژیم صهیونیستی را که در حمله به کشتی مرمره آبی شرکت داشتند، آغاز کرد.

دادستان استانبول در ادعا نامه تنظیمی به دلیل حمله نیروهای صهیونیستی به کشتی مرمره آبی و کشته شدن 9 تن از اتباع ترکیه خواهان 10 بار مجازات حبس ابد برای برخی فرماندهان نظامی وقت این رژیم شده بود.

ˈمحمد آکیف اکینجیˈدادستان استانبول که این ادعا نامه را در چهار بخش و 144 صفحه تنظیم کرده ، آورده بود ، در جریان حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره آبی در آب های بین المللی دریای مدیترانه 9 تبعه ترکیه کشته و 189 نفر زخمی شدند.

این ادعانامه براساس شکایت بازماندگان کشته شدگان ترک و 490 سرنشین این کشتی از جمله 189 زخمی که بخشی از آنها از اتباع آمریکا، اسپانیا و ایتالیا هستند، تنظیم شده بود.

خاورم ** 230 * 1447*1547
کد N341124