گزارش ایسنا از وین

ناهار کاری ظریف و اشتون برگزار شد

ايران,كاترين اشتون,مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف

کاترین اشتون و محمد جواد ظریف، ظهر روز دوشنبه در محل نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، پنجمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 از امروز (دوشنبه) 26 خرداد با ناهار کاری نماینده 1+5 و رئیس هیات مذاکره‌کننده ایران آغاز شد.

محمد جواد ظریف،‌ صبح روز دوشنبه در راس هیات مذاکره‌کننده و تیم کارشناسان فنی و حقوقی راهی وین شد.

وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به وین در جمع خبرنگاران درباره دستور کار این دور از مذاکرات اعلام کرد که بعد از ناهار کاری با خانم اشتون، هیات‌ آمریکایی به جمع ما می‌پیوندد و نشست سه جانبه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌چنین دیدارهای دو جانبه دیگر با کشورهای عضو گروه 1+5 امروز انجام می‌شود.

ظریف گفت: احتمالا مذاکرات در روز سه‌شنبه نیز در چارچوب ملاقات‌های دو جانبه دنبال خواهد شد و نشست افتتاحیه یا جلسه رسمی نداشته باشیم.

از نکات قابل توجه این دور از مذاکرات، حضور رسمی ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا و نفر دوم وزارت خارجه این کشور است.

ویلیام برنز در دوره‌های قبلی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 نماینده آمریکا در مذاکرات بوده است و از جمله کارشناسان ارشد این وزارت ‌خانه در موضوع ایران است.

در عین حال خبرنگار ایسنا اطلاع یافت که برنز صرفا در نشست جداگانه با ایران که امروز عصر قرار است با حضور کاترین اشتون صورت گیرد حضور دارد و در مذاکرات رسمی حضور نمی‌یابد. اما او در وین به سر می‌برد و از تیم مذاکره‌کننده کشورش به سرپرستی وندی شرمن در مذاکرات پشتیبانی می‌کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا اخیرا در کتابی که منتشر کرده است اعلام کرده که ویلیام برنز و جیک سالیوان همواره در مذاکرات هسته‌ای ژنو و وین در پشت پرده حضور داشته اما از نگاه‌ رسانه‌ها و خبرنگاران خود را پنهان نگه می‌داشتند.

به گزارش خبرنگار ایسنا،‌ مسابقه فوتبال ایران و نیجریه یکی از مهم‌ترین حاشیه‌های پررنگی است که بر این دور از مذاکرات هسته‌ای در روز نخست سایه افکنده است.

نتیجه و تماشای بازی از جمله سوالاتی است که وزیر خارجه در طی سفر به وین و بدو ورود در لابه لای سوالات هسته‌ای به آن پاسخ داد.

خبرنگاران از ظریف پرسیدند که نکند به خاطر بازی ایران و نیجریه دیدار با اشتون را به ظهر انداختید که وی با خنده پاسخ داد: خیر،‌ قرار است بعد از ناهار نشست سه جانبه داشته باشیم (ظریف،‌ (برنز و شرمن) و اشتون).

وی در عین حال درباره تماشای مسابقه فوتبال گفت که امیدواریم بتوانیم به همراه اعضای تیم و خبرنگاران و رسانه‌هایی که در این سفر همراه ما هستند مسابقه را تماشا کنیم.

انتهای پیام

کد N340699