کاهش شمار تسلیحات هسته ای در جهان در یکسال گذشته

سیاسی

یک موسسه مطالعاتی بین‌المللی اعلام کرد شمار تسیلحات نظامی در جهان از سال 2013 تاکنون کاهش یافته و به 16 هزار و 300 کلاهک هسته‌ای رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موسسه بین‌المللی مطالعات صلح در استکلهم اعلام کرد شمار جنگ‌افزاری‌های هسته‌ای جهان در مقایسه با سال 2013 کاهش داشته و اکنون به 16 هزار و 300 کلاهک هسته‌ای که 90 درصد آن در دست روسیه و آمریکا است رسیده است.

در گزارش این موسسه تمام کلاهک‌های هسته‌ای فعال، ذخیره و یا آماده خلع سلاح در نظر گرفته شده است که نشان می‌دهد که دو کشور روسیه و آمریکا 90 درصد این سلاح‌ها را در دست دارند. آمریکا 7 هزار و 300 کلاهک هسته‌ای و روسیه نیز 8 هزار کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد.

هم‌اکنون در سراسر جهان 8 کشور شامل آمریکا،‌ روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، کره شمالی به علاوه رژیم صهیونیستی سلاح هسته‌ای دارند و 4 هزار سلاح هسته‌ای فعال در اختیار کشورهای آمریکا، روسیه،‌ انگلیس و فرانسه قرار دارد.

براساس گزارش شبکه رادیویی صدای روسیه، سهم عمده در کاهش این کلاهک‌های هسته‌ای در سال گذشته مربوط به آمریکا و روسیه بوده است اما کارشناسان این موسسه بین‌المللی تصریح کردند که با وجود کاهش کلاهک‌های هسته‌ای در یک سال گذشته روند کاهش این جنگ افزارها کندتر شده است.

روسیه و آمریکا به عنوان قدرت‌های بزرگ اتمی هم‌زمان با کاهش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود دست به بازسازی و مدرنیزه کردن زرادخانه‌های هسته‌ای خود زده‌اند و در همین راستا آمریکا حدود 350 میلیارد دلار برای مدرنیزه کردن سلاح های هسته‌ای خود صرف کرده است.

هم‌چنین روسیه دست به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در این زمینه برای ارتقای سطح موشک‌های بالستیک خود زده است.

برآورد می‌شود هند در حال حاضر بین 90 تا 110 و پاکستان بین 100 تا 120 و اسراییل نیز 80 کلاهک هسته‌ای در اختیار دارند.

شمار کلاهک‌های هسته‌ای آماده شلیک در آمریکا هم اکنون 1920 و در روسیه 1600 کلاهک است.

انتهای پیام

کد N340695