چین: مذاکرات هسته ای ایران وارد مرحله عمیق و حساسی شده است

آمریکا,ایران

پکن – ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه از اعزام یک هیات بلندپایه این کشور به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات هسته ای پنج بعلاوه یک خبر داد و گفت که مذاکرات در مورد برنامه هسته ای ایران وارد مرحله عمیق و حساسی شده است.

به گزارش ایرنا، ˈخوا چون اینگ ˈ در نشست خبری هفتگی خود در پکن، گفت که ˈوانگ چونˈ مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین ریاست هیات این کشور در مذاکرات وین اتریش را که تا روز جمعه ادامه دارد، بر عهده خواهد داشت.

این سخنگوی چینی گفت که چهار دور مذاکره برای توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران برگزار شده است و این مذاکرات اکنون وارد مرحله حساس آغاز تهیه پیش نویس شده است.

وی گفت که مذاکرات در حال حاضر وارد مرحله عمیق همراه با مسائل پیچیده و حساس تر شده است و انتظار می رود ایران و قدرت های جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع قبل از 20 ژوئیه (30 خرداد) تلاش کنند.

ˈخوا چون اینگ ˈ همه طرف های مذاکره را به داشتن نگرش انعطاف پذیر و سازنده در راستای تلاش مشترک برای حل برنامه هسته ای ایران دعوت کرد تا در این مذاکرات ˈپیشرفت قابل توجهی بدست آیدˈ.

وی گفت که چین با شرکت در مذاکرات به همکاری سازنده خود با طرف های مختلف به منظور غلبه بر مشکلات و رسیدن به توافق عادلانه، متوازن و سودمند ادامه می دهد.

مذاکرات وین 5 که از امروز (دوشنبه) با ناهار کاری محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد، در زمره مراحل حساس مذاکرات جامع میان ایران و 1+5 به شمار می رود که طرفین پس از مذاکرات بدون پیشرفت وین چهار، بار دیگر گردهم می آیند تا با توجه به رایزنی های دو جانبه قبل از برگزاری این دور از مذاکرات، از کلیات وارد جزئیات و نگارش متن سند توافق نهایی یا همان آخرین گام توافق ژنو شوند.

قرار است امروز دیدار سه جانبه میان ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.

آساق**1611
کد N340648