دبیر شورای عالی امنیت ملی:

بحران موجود در عراق ناشی از دخالت و همکاری دشمنان غربی و منطقه ای این کشور است

عراق 93

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بحران موجود در کشور عراق ناشی از دخالت و همکاری دشمنان غربی و منطقه ای ملت عراق و با هدف جلوگیری از خواست و اراده مردم این کشور است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی روز دوشنبه در دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر و هیات بلند پایه از مسوولان اقلیم کردستان عراق، افزود: توسعه تروریسم و آثار مخرب آن که با حمایت آشکار و پنهان برخی مدعیان صلح و امنیت در جهان و حامیان منطقه ای آنان صورت پذیرفته، تهدیدی نگران کننده برای اصول و ارزش های انسانی و اخلاقی است.

وی با تاکید بر موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از نفوذ و گسترش تهدید تروریسم، بحران موجود در کشور عراق را ناشی از دخالت و همکاری دشمنان غربی و منطقه ای ملت عراق و با هدف جلوگیری از تحقق خواست و اراده مردم این کشور عنوان کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز زمانی است که کرد و شیعه و سنی برای دفاع از عراق یکپارچه و متحد ضمن بازگرداندن آرامش و امنیت به این کشور، خطر تروریسم و توسعه آن در منطقه را دفع کنند.

شمخانی اتحاد عناصر بعثی، تفکیری و مزدوران انسان نما که با حمایت مالی و اطلاعاتی سردمداران تابلودار تروریسم دولتی، جلوه هایی غیرقابل باور از توحش و شقاوت غیرقابل باور را در معرض نگاه نگران جهانیان قرار داده اند، دلیل محکمی برای برخورد شدید با این جریان ضد بشری عنوان کرد.

وی اظهارداشت: امروز مسوولین و سیاستمداران کشور عراق با هر گرایش و رویکردی در برابر آزمونی تاریخی برای اتحاد در مسیر نابودی تروریست هایی که مفاهیم انسانی را ملکوک نموده اند قرار دارند.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار ضمن ارایه گزارشی جامع از روند تحولات نظامی، سیاسی و امنیتی در عراق با تاکید بر اراده قاطع دولت اقلیم برای مقابله با تهدید تروریست های تفکیری گفت: گروهک های تروریستی که با اقدامات غیرانسانی و خشن، بی رحمانه کشتار مردم بیگناه را برای ایجاد وحشت در پیش گرفته اند، نه تنها دشمن مشترک همه کشورها، اقوام و مذاهب هستند بلکه تهدیدی بسیار خطرناک برای بشریت به حساب می آیند.

نیچروان بارزانی با اشاره به روابط تاریخی مردم عراق بویژه کردهای این کشور با جمهوری اسلامی و ضرورت تقویت و ارتقاء همکاری هدفمند در مسیر دفع تهدیدات و بحران های جاری در کشور عراق، اظهارداشت: دولت اقلیم کردستان از مجموعه ظرفیت های خود برای حفظ انسجام و یکپارچگی عراق استفاده خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که وحدت و انسجام کشور عراق دستخوش اقدامات غیرانسانی تروریست های بی هویت و ضدبشر شود.

وی در این دیدار با تاکید بر ضرورت مسوولیت پذیری و ایفای نقش فعال از سوی مجموعه گروه ها، احزاب، ادیان و اقوام عراقی برای مقابله با تهدیداتی که امنیت ملی این کشور را با مخاطرات شکننده مواجه ساخته است، افزود: مردم عراق با حفظ وحدت و انسجام ملی بحران موجود را نیز چون گذشته پشت سر خواهند گذاشت.

نیچروان بارزانی برای ارایه توضیحاتی در زمینه برخی ابهامات موجود نسبت به رفتار برخی گروه های تروریستی در اقلیم کردستان عراق به تهران سفر کرده است.

سیام*9254**1449
کد N340612