رییس دادگستری خراسان شمالی:

اطلاع‌رسانی از قوانین محیط زیست کم‌رنگ است

سیاسی

رییس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: اطلاع رسانی در خصوص قوانین مربوط به حفاظت از محیط زیست هم برای مسئولان و هم مردم بسیار کم رنگ است و مسائل به خوبی تبیین نشده است.

رییس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: اطلاع رسانی در خصوص قوانین مربوط به حفاظت از محیط زیست هم برای مسئولان و هم مردم بسیار کم رنگ است و مسائل به خوبی تبیین نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان شمالی، حجت‌الاسلام و المسلمین قدرتی در دیدار با مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان خاطرنشان کرد: محیط زیست یکی از حقوق بنیادی افراد است و حق حفظ محیط طبیعی و استفاده از آن برای بشریت در هیچ موردی سلب نخواهد شد و هر عملی که موجب شود خدشه ای به آن وارد شود باید همه دستگاه ها در آن وارد شوند.

وی اظهار کرد: در برخی از کشورها مانند هند کارهای زیربنایی خوبی در خصوص محیط زیست انجام شده و هر شخص می تواند در صورت تخریب محیط زیست اگر چه به خود فرد خسارتی وارد نشده به دستگاه قضایی شکایت کند.

وی با تاکید بر نیاز به قانون جامع و کامل محیط زیست تصریح کرد: رویکرد دنیا هم در این رابطه تغییر کرده و قوانین مختلف و پراکنده دیگر پاسخگو نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر به باور صحیحی در خصوص اهمیت این مساله برسیم باید علاوه بر تصویب قوانین جامع و کامل در اجرای آن هم بکوشیم و مجازات های سنگین برای تخریب کنندگان محیط زیست در نظر گرفته و با قاطعیت اجرا کنیم.

قدرتی با اشاره به نقش محیط زیست در روح و روان انسان‌ها گفت: اگر روان سالم داشته باشیم در تصمیم‌گیری‌ها بهتر عمل می کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از بخش‌هایی که محیط زیست را تخریب می کند خود دولت است، افزود: محیط زیست باید مستقل بوده و وامدار هیچ نهادی نباشد تا بتواند به خوبی کارها را انجام دهد.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد تعمدی در کار نیست و اهمیت مساله برای مدیران روشن نشده و مسئولان به عواقب کار توجهی نمی کنند که باید در این خصوص اطلاع رسانی شود.

قدرتی خواستار برگزاری نشست مشترک بین دستگاه قضایی و محیط زیست استان شد تا قوانین و دستورالعمل ها بهتر مورد بررسی قرار بگیرند و دستگاه قضایی هم محکم تر وارد شود.

انتهای پیام

کد N340524