قدرت داعش یا خیانت بازماندگان رژیم صدام؟

بعثی,داعش

تهران- ایرنا- اختلاف سیاسی برخی رهبران عراق، ناهماهنگی هایی در ارتش و خیانت و ماجراجویی برخی گروه ها و بازماندگان رژیم بعث از موثرترین عوامل پیشروی داعش در این کشور است.

روزنامه «الرای» کویت، بیست و پنجم خرداد به واکاوی دلایل پیشروی گروه «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش پرداخت و به نقل از یک فرمانده نظامی عراق نوشت: شهر موصل به چند سبب سقوط کرد. مهمترین آنها این است که داعش در یک آغوش گرم پناه گرفته بود و یورش خود را از درون شهر آغاز کرد و در بیرون ادامه داد.

این فرمانده عراقی که الرای به نام او اشاره نکرد، افزود: تروریست ها از جنوب از منطقه مدائن، از شمال غربی از فلوجه و ابوغریب، از شمال شرقی از بعقوبه و از شمال از جاده سامرا- بغداد تلاش دارند به پایتخت نزدیک شوند.

به گفته او، در صورتی که داعش به بغداد نزدیک شود، همین سناریو (نمایشنامه) در پایتخت پیش بینی می شود، ولی خوشبختانه همه اقدام های پیشگیرانه در مناطق گوناگون بغداد صورت گرفته و برخی عملیات ویژه دستگیری برای جلوگیری از تکرار سناریوی موصل انجام شده است.

وی افزود: نهادهای نظامی عراق در نخستین رویارویی با تروریست ها شکست خوردند و باعث شدند این گروه در موصل پیشروی کند، اما هم اکنون اوضاع تغییر یافته و دوره های فشرده داوطلبان برای شرکت در جنگ خیابانی و شهرها در چندین اردوگاه شامل پایگاه های نظامی در استان های صلاح الدین و دیاله و شهر سامرا آغاز شده است.

وی گفت: تغییر و تحول ریشه ای در سطح فرماندهان نظامی ارتش عراق انجام شده و اتاق های عملیات به منظور گرفتن تصمیم های لازم برای بکارگیری نیروها و تجهیزات نظامی بر پایه نیازهای عملیاتی موجود بدون نیاز به دستور مراجع بلندپایه تر تشکیل شده است.

گروه تروریستی داعش در روزهای پیش با یورش به برخی مناطق عراق، شماری از شهرهای این کشور را اشغال کرد که با سازماندهی دوباره ارتش، بخش هایی از مناطق اشغال شده، آزاد شده و به کنترل ارتش درآمده است.

** تلاش برای شعله ور کردن منطقه

گروه تروریستی داعش برای دامن زدن به جنگ های مذهبی در عراق همه توان خود را به کار گرفته است. این نوع گروه ها تلاش می کنند با یورش به مرقد امامان شیعه و نیز کشتار شیعیان یک جنگ مذهبی را در این کشور رقم زنند.

پیاده کردن چنین برنامه شومی نه فقط عراق را خواهد سوزاند، بلکه همه منطقه خاورمیانه را ملتهب خواهد ساخت.

در این پیوند، روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان بیست و چهارم خرداد نوشت: اقدام ها و تهدیدهای داعش در عراق، همه منطقه را به سوی مصیبتی که پیامدهای ناگواری دارد، سوق خواهد داد. تهدید داعش درباره پیشروی به سوی بغداد و تلاش این گروه برای ورود به سامرا و همچنین بلندپروازی تکفیری ها برای اشغال شهرهای مذهبی نجف و کربلا در شرایط کنونی عراق دغدغه ای بزرگ قلمداد می شود.

به نوشته این روزنامه، «طرح های شیطانی بزرگی در دست اجرا است تا همه مردم منطقه را وارد شعله های آتش کند».

** خطر داعش برای آینده منطقه

اگرچه اکنون گروه دهشت افکنی داعش شهرهای عراق و سوریه را هدف قرار داده است، اما اگر با این گروه تندرو و بلندپرواز رویارویی نشود، خطراتش دامن همه کشورها را خواهد گرفت؛ به طوری که کشورهای پشتیبان دهشت افکنان نیز از تیررس یورش گروه دهشت افکنی داعش در امان نخواهند بود.

در این پیوند، «شملان العیسی» استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت، بیست و سوم خرداد به تارنمای «المدی پرس» عراق گفت: بی ثباتی عراق بر اوضاع امنیتی همه منطقه تاثیر خواهد داشت و فقط کویت از گروه داعش زیان نخواهد دید، بلکه همه جهان اسلام از خطر این گروه دهشت افکن در امان نخواهد بود.

همچنین «عبدالله الغانم» دیگر استاد علوم سیاسی این دانشگاه، تاکید کرد «برجسته ترین خطر گروه دهشت افکنی داعش برای کویت و کشورهای حاشیه خلیج فارس، اندیشه های افراطی (تندروانه) این گروه است. این گروه با اسم دین جوانان را به سوی خود می کشاند».

گروه داعش توانسته است منابع مالی گسترده ای را به دست آورد. این ثروت در قدرت یابی داعش نقش عمده ای داشته است.

«صبره قاسمی» موسس «جبهه الوسطیه» مصر، هم در گفت و گو با روزنامه «صدی البلد» این کشور هشدار داد: «اردن و عربستان سعودی مقصد بعدی دهشت افکنان داعش خواهد بود».

قاسمی یادآوری کرد: پس از اعلام موجودیت گروه تروریستی داعش برخی کشورها این گروه را به رسمیت شناختند و از آن پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و لجستیکی به عمل آوردند.

وی گفت: گروه دهشت افکنی داعش، مغول های زمانه اند که به هیچ یک از منشورهای بین المللی و حقوق بشری پایبند نیستند.

** همپیمانان داعش در عراق

سرعت پیشروی نیروهای دولت اسلامی عراق و شام بسیاری از جهانیان را شوکه کرد که چه شد شمار اندکی از دهشت افکنان توانستند به سرعت برخی مناطق عراق را در کنترل درآورند.

اما ادامه نبرد، به تکاپو افتادن بازماندگان رژیم پیشین عراق و برافراشته شدن عکس «عزت الدوری» معاون «صدام حسین» دیکتاتور سرنگون شده این کشور، نشان داد میان عراقی ها هم افرادی بودند که با خیانت خود زمینه پیشروی ها داعش را فراهم کردند.

در این پیوند، «عاید المناع» تحلیلگر امور سیاسی دانشگاه کویت، به تارنمای المدی پرس گفت: موفقیت گروه داعش در عراق به این سبب است که در برخی مناطق این کشور از داعش استقبال شد.

به گفته این تحلیلگر، داعش تنها گروهی نیست که با دولت عراق تن به نبرد داده است، بلکه بازماندگان رژیم پیشین عراق کلیدی ترین مهره هایی هستند که از داعش پشتیبانی می کنند و برافراشته شدن عکس معاون صدام حسین در تکریت هم گویای این مساله است.

همچنین «عبدالله یوسف» تحلیلگر امور سیاسی عراق، بیست و پنجم خرداد در گفت وگو با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه تاکید کرد «شواهد نشان می دهد اگر همپیمانی گروه نقشبندیه، گردان ارتش اسلامی و ارتش مجاهدین در عراق با داعش نبود این گروه دهشت افکنی نمی توانست به راحتی در شهرهای عراق پیشروی داشته باشد».

از نظر این تحلیلگر هدف برجسته این گروه ها بر هم زدن روند سیاسی عراق است.

تارنمای «بیتنا نیوز» عربستان بیست و چهارم خرداد مهمترین گروه هایی را که در عراق از داعش پشتیبانی می کنند به این صورت دسته بندی کرد:

- حزب بعث: این حزب از برجسته ترین حزب هایی است که از گروه دهشت افکنی داعش در عراق پشتیبانی می کند و با این گروه هماهنگ و همپیمان است. بیشتر اعضای این حزب دستورهای خود را از عزت الدوری می گیرند.

- افسران پیشین ارتش و خلافکاران حرفه ای: بسیاری از افسران ارتش پیشین عراق و نیروهای گارد ریاست جمهوری و دستگاه اطلاعاتی هم از گروه دهشت افکنی داعش در عراق پشتیبانی می کنند. هنگامی که داعش وارد خاک عراق شد بسیاری از سربازان فراری و کسانی که به سبب دزدی و کشتار مورد پیگرد بودند به این گروه پیوستند. پس از اینکه داعش توانست به زندان های عراق یورش و بسیاری از زندانیان را آزاد کند شمار این افراد هم رو به فزونی نهاد.

- «ارتش مجاهدین»: در موصل افزون بر داعش شماری از گروه ها هم به کشتار دست می زنند. مهمترین این گروه سلفی ارتش به اصطلاح مجاهدین است که این روزها برای بازیابی جایگاه خود به تکاپو افتاده است.

* گروه نقشبندیه: این گروه سازمانی تندرو است که عزت الدوری رهبری آن را بر عهده دارد. حوزه فعالیت این گروه شمال عراق است و در مناطق کردنشین هم هوادارانی دارد.

* ارتش اسلامی عراق: بیشتر افراد این گروه را تندروهای اهل تسنن، سران ارتش پیشین عراق و برخی گروه های عشایری تشکیل می دهند.

** ناهماهنگی ها در ارتش عراق

ارتش عراق هنوز از همبستگی کامل برخوردار نشده است. از این رو، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ضعف دستگاه اطلاعاتی عراق، علت برجسته تکاپوی گروه دهشت افکنی دولت اسلامی عراق و شام در این کشور است.

در این پیوند، «جان درایک» تحلیلگر مسائل امنیتی در گروه «ای. کی. ای» (AKE) انگلیس، بیست و پنجم خرداد به روزنامه الشرق الاوسط گفت: ارتش عراق از تجربه کافی برخوردار نیست و به سبب یورش های نابرابر روحیه چندانی هم ندارد.

همچنین «آنتونی کوردزمان» پ‍‍‍ژوهشگر راهبردی آمریکایی، بیست و چهارم خرداد در گفت و گو با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» آمریکا تاکید کرد: «ارتش کنونی عراق چندان ورزیده نیست».

وی افزود: منحل کردن ارتش رژیم پیشین عراق سبب شد بسیاری از افراد باتجربه از امور نظامی عراق بیرون روند و اجازه فعالیت در ارتش را نداشته باشند.

به گفته کوردزمان، شکست واشنگتن و بغداد در رسیدن به توافق امنیتی برای آموزش سربازان عراقی به دست نظامیان آمریکایی نیز در این مساله تاثیر داشته است.

وی یادآور می شود نرسیدن به توافق در این باره سبب شد کار آموزش سربازان عراقی با شتاب صورت گیرد و شمار کمی از افراد آمورش کافی ببینند. همچنین ساختار آموزش نامنظم بود.

** حمله آمریکا به عراق سر آغاز مصیبت ها

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ریشه پیشرفت پرشتاب گروه های دهشت افکنی در عراق به اشغال این کشور به دست آمریکا در سال 2003 میلادی (1382 خورشیدی) بر می گردد. پیامدهای اشغال عراق خلاء بزرگی را در این کشور به وجود آورده است.

منتقدان «جرج بوش» رییس جمهوری پیشین آمریکا، می گویند یورش دهشت افکنان به شهرهای عراق نشان می دهد دولت آمریکا در سال 2003 میلادی از آینده نگری لازم برخوردار نبوده است.

در این پیوند، «بروس ریدل» کارشناس موسسه «بروکینگر»، بیست وچهارم خرداد به خبرگزاری «فرانس پرس» گفت: می توان بسیاری را در ناآرامی های عراق متهم کرد، اما تصمیم مصیبت بار یورش آمریکا به عراق در سال 2003 میلادی سرآغاز تنش های عراق بود.

همچنین «خوان کول» استاد تاریخ دانشگاه میشیگان آمریکا، بیست و پنجم خرداد در گفت و گو با تارنمای شبکه «اخبار مصر الیوم» تصریح کرد: جرج بوش و «دیک چنی» معاون وی، با یورش به عراق شرایط مناسبی را برای تقویت دایمی القاعده در عراق فراهم کردند.

روزنامه «نیویورکر» نیز به تازگی در گزارشی به قلم «دیکستر ولکینز» تاکید کرده است «آمریکا با اشغال عراق، ارتش و ادارات این کشور را از بین برد و این سبب شد عراق نتواند پیشرفت داشته باشد».

در این زمینه، سرهنگ «محمود خلف» مستشار دانشکده نظامی «جمال عبدالناصر» مصر، بیست و سوم خرداد به شبکه خبری «عیون مصر» گفت: ایالات متحده آمریکا در تجزیه کشورها از توان بالایی برخوردار است و نمی تواند امنیت را برای این کشورها به ارمغان آورد.

سرهنگ «زکریا حسین» مدیر این دانشکده نیز یک روز پیش به روزنامه «صدی البلد» مصر گفته بود: آمریکا از گروه دهشت افکنی داعش پشتیبانی می کند تا این گروه «طرح خاورمیانه بزرگ» آمریکا را عینیت بخشد.

وی افزود: آمریکا همپیمانی پیدا نکرد تا طرح خود را پیش ببرد و اکنون گروه های تکفیری و اخوان المسلمین، آمریکا را در این زمینه کمک می کنند و رخدادهای سوریه، عراق، سودان و لیبی هم در راستای این طرح آمریکا صورت می گیرد.

** جمع بندی

اکنون که گروه دهشت افکن داعش سلاح جنگ مذهبی و طایفه ای را برداشته است و می کوشد در منطقه سناریو خطرناکی را رقم زند، همه گروه های عراقی باید با پوشیدن لباس پیوستگی و همگرایی، داعش و پشتیبانان آن را در رسیدن به هدف شوم خود ناکام گذارند.

برخی تحلیلگران معتقدند که اختلاف سیاسی و تنش های پایدار میان سیاستمداران عراق سبب شده است در رویارویی با دهشت افکنان موانعی وجود داشته باشد و دهشت افکنان بتوانند بخش هایی از این کشور را در کنترل خود گیرند.

رخدادهای عراق نشان می دهد کم توجهی به مساله امنیت در عراق، گروه تروریستی داعش را به این سو کشاند که صحنه سیاسی این کشور را بر هم زند و از اختلاف های موجود در این کشور سوء استفاده کند.

با این همه، تحرک قشرهای گوناگون مردمی نشان می دهد نتیجه ماجراجویی های این گروه تاکنون نتیجه معکوسی به همراه داشته و گروه های شیعه، سنی و کرد خطر وجود داعش را برای آینده کشور خود احساس کرده اند.

گروه تحقیق و تفسیر خبر

پژوهشم**9278**1961**1358
کد N340503