کارشناس شبه قاره:هند و چین، برای حضور در بنادر ایران و پاکستان رقابت جدی دارند

چابهار,مودی

تهران – ایرنا - کارشناس شبه قاره گفت: هند و چین به عنوان دو قدرت نوظهور اقتصادی و بین المللی، برای گسترش حضور در بنادر ˈچابهارˈ ایران و ˈگوادرˈ پاکستان، وارد رقابتی شدند تا از این طریق به بازارهای آسیای میانه و جنوب غرب این قاره دسترسی آسان پیدا کنند.

ˈرمضانعلی یوسفیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هندی ها برای سرمایه گذاری در بندر راهبردی چابهار درجنوب شرقی ایران عزم جدی دارند.

رییس دفتر منطقه ای ایرنا در دهلی نو تصریح کرد:چابهار به عنوان دروازه هند برای حضور در افغانستان و آسیای میانه محسوب می شود.

به باور وی، باتوجه به سرمایه گذاری چینی ها در بندرگوادر پاکستان، علاقه هند برای سرمایه گذاری در این بندر افزایش یافته و این دو قدرت را به رقابت واداشته است.

کارشناس شبه قاره هند گفت: هندی ها برای تامین انر‍ژی مورد نیاز خود، نگاه جدی به کشورهای خاورمیانه به وی‍ژه عمان، عربستان و ایران دارند.

وی در باره احداث خط لوله صلح اظهار داشت: به نظر می رسد هندی ها به ایجاد خط لوله گاز از راه دریا و ایجاد پایانه نفتی در چابهار توجه بیشتری نشان می دهند.

منطقه آزاد چابهار با مساحت 14 هزار هکتار در منتهی الیه جنوب شرقی ایران در شرق خلیج چابهار و در کنار آبهای دریای عمان قرار دارد.

این منطقه به وسیله شبکه حمل و نقل زمینی و هوایی از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند متصل می شود.

دسترسی مستقیم به آبهای آزاد و قرارداشتن در خارج از خلیج فارس و همینطور عدم آسیب پذیری در مواقع بروز بحران، موقعیت راهبردی را برای ایجاد یک گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیای میانه و سایر کشورهای جهان فراهم آورده است.

بنا بر نظر سازمان ملل، چابهار یکی از مهمترین راههای کریدور شرق-غرب و جنوبی ترین راه این کریدور است

کارشناس شبه قاره هند در پاسخ به سوالی درخصوص چالشهای ˈنارندرا مودیˈ نخست وزیر جدید هند گفت:دولت جدید هند برای دستیابی به پیشرفت هشت درصدی در این کشور به برقراری امنیت درونی نیاز دارد.

وی افزود:این کشور هم اکنون از رشد پنج درصدی برخوردار است که این میزان رشد برای این کشور پرجمعیت کافی نیست.

یوسفی بابیان اینکه هند در 10 سال گذشته پیشرفتهایی در زمینه های افتصادی، سیاسی، آموزشی و آی.تی داشته، تصریح کرد: دولت جدید هند باید به تلاش خود در زمینه کشاورزی و جذب سرمایه گذاری خارجی سرعت دهد.

وی تروریسم، اختلافات فرقه ای و اختلافات با کشورهای همسایه مانند پاکستان و چین را از جمله تهدیدات این کشور عنوان کرد و افزود:هند با تبدیل تهدیدات به فرصتها می تواند زمینه پیشرفت این کشور را فراهم کند.

کارشناس شبه قاره هند با اشاره به دعوت برای شرکت سران سارک برای مراسم سوگند نخست وزیر هند اظهار داشت: مودی با این اقدام تلاش کرد زمینه آرامش در کشورها را فراهم کند.

وی درادامه با اشاره به تلاش ‍ژاپن برای توسعه روابط با دولت جدید هند اشاره کرد و گفت: ‍ژاپنی ها درصددند سرمایه گذاری وسیعی در هند انجام دهند.

**آساق**1600 **1577
کد N340422