اوتینگر: اوکراین به تعهدات خود در قبال اتحادیه اروپا عمل می کند

روسیه,گاز

تهران-ایرنا- ˈگوئینتر اوتینگرˈ کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت: اوکراین به تعهدات خود در زمینه صادرات گاز به اتحادیه اروپا عمل می کند، ضمن اینکه روسیه نیز به وعده های خود در زمینه صادرات گاز متعهد است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، اوتینگر طی نشست خبری در وین افزود : البته اگر اتحادیه اروپا انبارهای ذخیره خود را پر نکند با مشکل مواجه می شود، همچنین باید از روسیه بخواهد بار دیگر برای دست یافتن به توافق بر اساس پیشنهاد اتحادیه اروپا تلاش کند.

شرکت گاز روسیه موسوم به گازپروم، بامداد روز دوشنبه گفت:ˈصادرات گاز به اوکراین را بعد از شکست گفت و گوهای بین مسکو و کی یف برای حل قیمت گاز، کاهش می دهد.ˈ

بحث ها بر سر درستی و قانونی بودن احداث خط لوله ˈجریان جنوبˈ توسط گازپروم به منظور انتقال گاز مستقیم به اروپا، باعث تشدید چانه زنی ها بر سر قیمت گاز شده است. قرار است خط لوله جریان جنوب، گاز روسیه را از دریای سیاه به بلغارستان و سپس به یونان، ایتالیا و اتریش برساند.

اوتینگر پیش از این گفته بود احداث این خط لوله به منزله نقض قوانین اتحادیه اروپاست اما وی روز دوشنبه گفت که آنها این پروژه را خواهد پذیرفت.

چند دور مذاکرات روسیه و اوکراین به میانجی گری اتحادیه اروپا بامداد امروز (دوشنبه) در کی یف در حالی پایان یافت که گاز پروم از ساعت 10 صبح، تحویل گاز به اوکراین را با شیوه پیش پرداخت آغاز کرد.

گاز پروم امروز صبح در اطلاعیه ای یادآور شد: تصمیم برای آغاز اجرای این سیستم به دلیل عدم پرداخت های مکرر بدهی گازی از طرف اوکراین گرفته شده است. بدهی شرکت نفت و گاز اوکراین به روسیه 4 میلیارد و 458 میلیون دلار است که یک میلیارد و 451 میلیون دلار آن بابت ماه های نوامبر و دسامبر سال گذشته میلادی (آبان/آذر1392) و سه میلیارد و 7 میلیون دلار هم بابت ماه های آوریل و می سال جاری میلادی (فروردین/ اردیبهشت 1393) است.

اروپام**9157**1485 ** 1064
کد N340415