ظریف: "فتوا" عینی‌ترین تضمین ماست

محمدجواد ظریف

محمد جواد ظریف گفت که بعد از نشست دو جانبه با خانم اشتون، عصر امروز (دوشنبه) نشست سه جانبه‌ای با آمریکا و خانم اشتون خواهیم داشت.


وزیر امور خارجه کشورمان در راس هیات مذاکره کننده و مشاوران و کارشناسان حقوقی و فنی وارد وین شد. پنجمین دور مذاکرات ایران و ۱+5 بر سر توافق جامع از ۲۶ تا ۳۰ خرداد در وین برگزار می شود. همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در هواپیما در مسیر درباره مقاله‌ای که در حال مطالعه آن بود به خبرنگاران گفت : تعدادی از علمای قم درباره فتوای مقام معظم رهبری در مورد ممنوعیت ساخت و استفاده از سلاح هسته ای مطلبی نوشته اند که مبتنی بر فتاوای شیخ طوسی در مورد خلع سلاح در ۱۰۰۰ سال پیش است و مقاله خوبی است که به زودی به زبان انگلیسی مثل یک مقاله break out منتشر خواهد شد تا بیش از پیش طرف مقابل متوجه منظور و اهمیت ایران برای فتوا شود.


وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که قرار است از این مقاله در مذاکرات استفاده کنید یا آن را برای طرف مقابل توضیح دهید اظهار کرد بله چراکه نه. ظریف در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها برای فتوای رهبری خواستار تضمین عینی شده‌اند؟ تصریح کرد: هر کسی تضمین عینی اش به خودش مربوط است. برای ما فتوا از همه چیز عینی تر است. در عین حال قانونگذاری می تواند مبانی فقهی داشته باشد. ظریف درباره احتمال آغاز نگارش متن توافق جامع گفت که به شرط چاقو امروز یقینا شروع نمی‌شود.


وی همچنین درباره دیدارش با اشتون که بر خلاف دفعات قبل در یک ناهار کاری انجام می شود اظهار کرد: چون بعد از ناهار قرار است نشست سه جانبه با هیات آمریکایی و با حضور خانم اشتون داشته باشیم دیدار دو جانبه برای ناهار تنظیم شده است. به گزارش ایسنا در نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اشتون، ظریف، اشتون و شرمن شرکت دارند که البته ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا هم در این نشست حضور دارد. برنز فقط در نشست سه جانبه شرکت می‌کند.وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره پیش بینی‌اش از بازی امشب ایران و نیجریه گفت که ان شالله می بریم.
کد N340397