آیت الله مکارم شیرازی: رابطه با کشورهای جهان را نباید به خطر انداخت

روابط

قم ـ ایرنا ـ آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: روابط با کشورهای غیر اسلامی باید بر اساس احترام متقابل و هوشیاری کامل باشد و نباید روابط خود را با آنها به آسانی به خطر بیندازیم.

به گزارش ایرنا از دفتر آیت الله مکارم شیرازی این مرجع تقلید در دیدار با محمد حسن حبیب زاده کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن، افزود: قطع رابطه با کشورهای غیر اسلامی گاه لطمات زیادی برای ایرانیان و مسلمانان مقیم آن کشور ایجاد می کند و آنها را به زحمت می اندازد.

وی در ادامه با بیان اینکه غیر مسلمانان به چند دسته تقسیم می شوند و هر یک دارای حکم جداگانه ای هستند ادامه داد: یکی از این گروه ها را «مستأمن» می نامیم؛ یعنی غیر مسلمانی که از ما مجوز ورود خواسته اند تا در بلاد اسلامی (به طور موقت یا دائم) زندگی کنند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: کسانی که از ایران ویزا می گیرند و با سفر آنها موافقت می شود، جزء این گروه هستند.

وی در همین راستا به آیه 8 سوره ممتحنه اشاره کرد و افزود: قرآن علاوه بر عدم جواز تعرض به این گروه از غیر مسلمانان، مجوز نیکی کردن به آنان را هم داده است.

وی با اشاره به سفارت های خارجی که در بلاد اسلامی باز می شود، گفت: این افراد در امان ما هستند و نباید مادامی که رابطه هست هیچ مزاحمتی برای آنها ایجاد شود. ک/1

569 / 553
کد N340163