کارشناس و تحلیلگر مسایل سیاسی:

ناتوانی سازمان ملل در کنترل بحران سوریه ،امروز گریبانگیر عراق شده است

عراق 92

تهران- ایرنا- کارشناس و تحلیلگر مسایل سیاسی گفت:ناتوانی سازمان ملل در کنترل بحران سوریه و عدم مقابله با تروریست ها،باعث شده که امروز فعالیت این گروه ها گریبانگیر مردم کشور عراق نیز شود.

«سید علی میرباقری» تحلیلگر مسایل سیاسی و مشاور ارشد وزیر کشور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا به بحران عراق و درگیری ارتش این کشور با نیروهای تروریستی اشاره کرد و اظهار داشت: جریانات اخیر، بی قاعدگی در روابط بین الملل و عدم حاکمیت موازین قانونی بین روابط کشورها و دولت هاست که منشا تشکیل گروه های تروریستی در دنیا را فراهم کرده است

وی داعش را محصول فرآیند نوع اقدامات کشورهای قدرتمند و به خصوص آمریکا عنوان کرد و گفت:تولد تروریست های داعش را نباید در دیروز و امروز عراق جستجو کرد ،داعش از مدت ها قبل با حمایت برخی کشورهای غربی و منطقه ای شکل گرفته است.

این تحلیلگر مسایل سیاسی خاطرنشان کرد:همان طور که سالها پیش به خاطر تقابل شوروی و آمریکا در افغانستان و تولد گروه تروریستی به نام القاعده شکل گرفت و بعدها این سازمان که ساخته و پرداخته آمریکا بود،علیه این کشور اقدام کرد.

میرباقری با بیان اینکه داعش فرزند خلف القاعده است،عنوان کرد: کشورهای ثرومند منطقه پشت داعش هستند و این گروه تروریستی از اتفاقات منطقه و عدم کارایی سازمان ملل در برخورد با این نیروها در سوریه بهره برداری کردند و با استفاده از خلا قدرت مرکزی درمناطق سنی نشین عراق نیز قدرت پیدا کردند .

به گفته میرباقری،«بی انگیزگی مناطق سنی نشین عراق در قدرت گرفتن تکفیری ها در این کشور مزید برعلت شده است.»

این تحلیلگر مسائل بین الملل عنوان کرد: به نظر من عملکرد غیرکارشناسی و دولت موجود عراق به پیچیدگی موضوع و شرایط منطقه کمک کرده است.

میرباقری تصریح کرد: برخی می خواهند شکست نظامی و سیاسی خود در سوریه را با اقدامات تروریستی در عراق جبران کنند.***عدم کنترل بحران عراق، منطقه را انبار باروت می کند

وی راه حل بحران سوریه را اتحاد شیعه و سنی علیه تروریست ها دانست و گفت: همانطور که آیت الله سیستانی گفته است باید جهاد عمومی شود. در آن صورت جبهه متحد شیعه و سنی در مقابل سلفی ها و کفیری ها علاوه براین باید چاشنی سیاسی و منطقه ای را دخالت داد.

مشاور ارشد وزیرکشور در امورمجلس اضافه کرد: در اینکه دولت عراق حتما باید با این گروه تروریستی برخورد کند شکی نیست، اما به نظرمی رسد اگر کشورهای منطقه و خود دولت نوری المالکی نگاه وسیع تری در داخل کشور ایجاد نکند، مشکلات این کشور حل نخواهد شد.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه بیان کرد: دولت آمریکا باید توجه کند که اگر وضعیت عراق به آرامش بازنگردد، بحران گسترش خواهد یافت و به این ترتیب منطقه به انبار باروت تبدیل می شود.

میرباقری خاطرنشان کرد: موضع ایران همان طور که رییس جمهوری فرمود مخالفت با افراطی گری و خشونت در هر کشوری است.

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود که بحران عراق، با حضور مردم وهمگرایی حل خواهد شد.

سیام**9173** ** 1418
کد N340012